A gazdaságpolitika célja ás iránya változatlan, új eszközök ugyanakkor megjelenhetnek – jelentette ki a Duna Heti Hírmondó című műsorában Varga Mihály. A leendő nemzetgazdasági miniszter szerint ezekre azért van szükség, mert nemcsak a gazdaság körüli helyzet változik, hanem maga a magyar gazdaság is. Kifejtette: 2010-ben súlyos eladósodottsággal, magas költségvetési hiánnyal és kamatszinttel kellett megküzdeniük. Két célunk volt, csökkenteni az államadósságot, és gyökeres változtatást véghezvinni a foglalkoztatás területén – hangsúlyozta, megjegyezve: ezek most kiegészülhetnek a növekedés beindításával.
A tavalyi utolsó negyedéves növekedési adat ugyan hervasztó, de egész Európa gazdaságát a recesszió jellemezte – emelte ki Varga Mihály. Ez azért érinti súlyosan Magyarországot, mert a külkereskedelmünk 80-85 százalékát az unió országaival bonyolítjuk, ezért ha ők lassabban teljesítenek, akkor mi is – tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy az Európai Bizottság szerint idén nem teljesül a 3 százalék alatti hiánycél, a politikus úgy reagált: a bizottság általában kételkedve ítéli meg a várható teljesítményt Magyarország esetében, nem volt ez másként tavaly és az azt megelőző évben sem.
Ennek ellenére tartani tudtuk a hiánycélt, ez így lesz 2013-ban is, hiszen a kormány elkötelezte magát a cél mellett – közölte. Már elkezdődött az Európai Uniónak áprilisban benyújtandó konvergenciaprogram kidolgozása - mondta, hozzátéve: hivatalba lépése után ő is bekapcsolódik a munkába, és a magyar kormány kész arra, hogy olyan konvergenciaprogramot nyújtson be, amelyet Brüsszel is elfogad. Kiemelte ugyanakkor, hogy jelenleg nem lát olyan veszélyeket, amelyek miatt kiigazító csomagra vagy a költségvetés módosítására lenne szükség. Az Európai Bizottság februári jelentése kapcsán Varga Mihály hangsúlyozta: a költségvetési hiány tekintetében "néhány tized százalékon megy a vita". Arra is felhívta a figyelmet, hogy nem csak negatív üzenetek érkeztek Brüsszelből, hiszen Olli Rehn pénzügyi biztos úgy fogalmazott: Magyarország azon hat ország között lehet, amelyek kikerülnek a túlzottdeficit-eljárás alól. Ezt 2004 óta húzzuk magunkkal, és uniós támogatásoktól esünk el az eljárás miatt – mondta Varga Mihály.
A politikus úgy fogalmazott: hiba lenne, ha a kormány csak a magyar bankrendszerre építené a növekedés forrásait. Ez fontos elem, de nem az egyetlen – hangsúlyozta Varga Mihály. Véleménye szerint jó és egészséges bankrendszer nélkül nincs gazdasági növekedés, de pusztán a hitelezés nem elég, megfelelő kamatszintre is szükség van. Kifejtette: a kormány eltökélt a tekintetben, hogy a sok háztartást terhelő devizahitelek állománya leépüljön és megpróbál olyan megoldást találni, amely ezt lehetővé teszi, de bankrendszer sem roppan bele. A miniszterjelölt elmondta azt is, hogy a hétfői nappal lemondott az egyes nemzetközi pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszteri posztjáról. Varga Mihály úgy fogalmazott, hogy korábbi pozíciója, amelynek keretében a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) tárgyalt, most "egybekerül" a nemzetgazdasági tárca vezetésével. Elmondta, hogy Magyarország továbbra is azt a biztonsági hálót szeretné kialakítani, amelyre 2011 óta törekszik a kormány, és amelyet a Nemzetközi Valutaalap kevésbé tudott elfogadni.
A leendő nemzetgazdasági miniszter szerint a kötvénykibocsátások bebizonyították, hogy a piac bizalmat szavazott a kormánynak, a Nemzetközi Valutaalappal ugyanakkor folytatni kell az egyeztetéseket. A kapcsolat alapszinten folytatódik, mert „ki tudja, mit hoz a jövő” – magyarázta. A költségvetés esetleges módosításával kapcsolatban Varga Mihály elmondta: az államháztartás körül a legfontosabb szempont a kiszámíthatóság, vagyis a kormány csak szükséges esetben módosít, ám ezzel legalább az első negyedévet, de inkább az év első négy hónapját meg kell várni. A jegybankot érintő változásokkal kapcsolatban megjegyezte: ennek nyomán nagyobb harmóniával dolgozhat együtt az új vezetés a kormánnyal, és reméli, kibővül a jegybank eszköztára, az új elemek pedig a magyar gazdaság helyreállítását segítik majd.
hirado
2013.03.04. 08:54