Egy politikusnak az a dolga, hogy szlogeneket adjon, illetve, hogy jelezze, az általa tervezett úton éppen hol tart – nyilatkozta a Közbeszédben Magyar Kornélia, a Magyar Progresszív Intézet igazgatója a miniszterelnöki évértékelő beszéd kapcsán, amelyben Orbán Viktor kormányfő többször megismételte, hogy Magyarország jobban tejesít, mint korábban és eredményesebb a válság kezelésében, mint a legtöbb európai ország. Magyar Kornélia hozzátette: következtetni lehetett rá, hogy Orbán Viktor hasonlókat mond majd, hiszen az évértékelő beszéd – műfajából adódóan – olyan, mint egy „termelési regény”, vagyis tartalmazza, hogy mit sikerült eddig elérni, teljesíteni.
„Nem jó és szép a Fidesz, hanem jobb és szebb”
Kiszelly Zoltán politológus szerint a válság 2008-as kezdete óta egyre több bíztató jelszó jelenik meg világszerte a nagy kampányrendezvényeken, ilyenek az Erős Európai Unió, a 2011-es magyar EU-elnökség szlogenje és Nicolas Sarkozy is az Erős Franciaország kifejezéssel kampányolt az francia elnökválasztáson. Miután azonban Magyarországon a helyzet nem annyira rózsás, mint mondjuk, más országokban, ezért az évértékelő szlogenje arra utalhat, hogy az eredmények nem akkorák amekkorát a kormány vagy az emberek szerettek volna, de az előző ciklusok nyolc évéhez képest nagyok – mondta Kiszelly Zoltán. A politológus szerint a gyulai frakcióülésről kiszivárgott mondat is erre utal, mely szerint nem jól mennek a dolgok, tehát nem jó és szép a Fidesz, hanem jobb és szebb, mint az elmúlt nyolc év volt – mondta Kiszelly Zoltán.
Kontrasztot lát az elemző a beszéd és fontos adatok között
Magyar Kornélia szerint ugyanakkor kontraszt van a gazdaság fundamentumait jellemző friss adatok, előrejelzések – így a recesszióra és a reálbér csökkenésére vonatkozó számok – valamint az évértékelő beszéd között. Hozzátette: emellett 2006 óta a kormányok folyamatosan megszorítanak, a mostani is, csak nem annak hívja, hanem kiigazításnak vagy egyensúlyjavító intézkedésnek. Az ellenzéki évek után a Fidesz elfelejtette, mennyire fontos a gazdasági növekedés – tette hozzá az elemző.
Munkahelyek, fogyasztás, növekedés
A miniszterelnök pénteki beszédében az eddigi eredmények között említette egyebek mellett a rezsicsökkentést, amire évtizedek óta nem volt példa, valamint a családtámogatás terültén elért sikereket, az egészségügyben elindult fejlesztéseket és külön kiemelte a nyugdíjak értékének megvédését. Orbán Viktor úgy fogalmazott, az eredmények azt mutatják, a magyarok 2012-ben nem dolgoztak hiába, és jó döntés volt, hogy a sorsukat a saját kezükbe vették. Jelezte ugyanakkor, hogy még számos feladat van hátra, ezért év közben tovább bővítik a munkahelyvédelmi akciótervet, folytatják a megélhetési költségek csökkentését valamint új programot indítanak az alacsony jövedelmű családok helyzetének javítására. Egyúttal megerősítette, hogy a következő hét évben az EU-s források 60 százalékát közvetlenül gazdaságfejlesztésre fordítják.
Az ígért új programok kapcsán Kiszelly Zoltán azt mondta, a kormány vélhetően a munkahelyteremtés, majd ezáltal a fogyasztás és a gazdaság felpörgetése irányába próbál lépni. Magyar Kornélia a brüsszeli támogatások felhasználásáról szóló tervek kapcsán megjegyezte, neki túl szűknek tűnik a választásokig terjedő alig több mint egy év, egyúttal hozzátette: látott ő már olyan kampányt, amelynek fő ígérete az uniós pénzek elköltése volt – ez 2006-ban történt.
Felkarolt jobboldali életérzés
Kiszelly Zoltán szerint fontos jellemzője a beszédnek, hogy abból az tűnt ki, Orbán Viktor több ciklusra tervez. A politológus szerint ugyanis eddig mindig a balliberális ellenzék vezetőitől lehetett hallani, hogy ennyire előre kalkulálnak. Most Orbán Viktor a jobboldali szavazóknak üzenhetett, akik várták, hogy ő is nevezzen be ebbe a versenybe, jelezze, hogy neki is vannak hosszabb távú tervei, ő is meg szeretné nyerni a következő választást – véli az elemző.
Orbán Viktornak azzal a megjegyzésével kapcsolatban, hogy vannak olyanok, akik a vörös alsóneműjüket narancssárgára cserélték, Kiszelly Zoltán azt mondta, a kormányfő vélhetően a jobboldali szavazóközönség körében elterjedt életérzést „karolta föl”. Ennek lényege, hogy „ha ezek a pálfordulások túl durvák vagy hiteltelenek, akkor ezeket az embereket néha érdemes megkérdezni, hogy hogyan is gondolják” – tette hozzá a Közbeszédben Kiszelly Zoltán. Magyar Kornélia szerint, aki kicsit paranoiás, az ettől kissé rosszul érezheti magát, hiszen Orbán Viktor mondatainak üzenete, hogy „hiába titkolod, tudjuk, hogy MSZP-szavazó vagy”.
Lendületes vagy elhasznált
Orbán Viktor évértékelőjéről nyilatkozott Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány elemzője is, aki Az Este című műsorban azt mondta, a 35 perces beszéd alatt alapvetően energikus, lendületes és magabiztos miniszterelnököt lehetett látni. Más véleményen volt az M1 műsorába szintén meghívott Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője, aki úgy látta, maga a beszéd „picit rosszul kimunkált és elhasznált volt”, amelyben voltak korábbi beszédekből átvett mondatok, anekdoták, valamint egy Márainak tulajdonított Ottlik-idézet. Nagyon sok pénzt ér egy ilyen beszéd megírása, ezért érdemes elgondolkodni azon, hogy a legkompetensebb személy végzi-e el ezt a feladatot – fogalmazott az elemző. Ezt leszámítva, a kormányfő megszólalása megnyugtató értelmezést adhatott a valóságról a Fidesz-KDNP célközönsége számára, a nemzetközi és hazai bírálatok ellenére is – mondta Filippov Gábor.
Könnyed vagy visszafogott
A Magyar Progresszív Intézet elemzője szerint feltűnő volt, hogy az elmúlt egy évről, az eddigi kormányzati teljesítményről kevesebbet beszélt Orbán Viktor, mint 2011-ben, akkor – tette hozzá – magabiztosabb volt az évértékelés. A miniszterelnök visszafogottabban ünnepelte a kormány teljesítményét, mint az előző évben, a fő üzenet most az volt, hogy lesz jobb is– fogalmazott a politológus. Lánczi Tamás szerint ugyanakkor az, ha valaki magát is tudja kritizálni, épp a magabiztosság jele, az idei Orbán-beszéd pedig sokkal könnyedebb volt, mint a tavalyi. Az évértékelő célja az volt, hogy azt sugallja, erős politikai jobboldal készül a következő másfél évre.
Filippov Gábor szerint a kormányfő azokat az intézkedéseket emelte ki a beszédében, amelyek a kormányzati siker narratívában is központi helyet foglalnak el. A rezsicsökkentés például olyan téma, amit a választásokig hátralévő időszakban minden alkalommal hangsúlyozni fog a kormányoldal. Lánczi Tamás szerint a kormányfő olyan sikereket említett – így a költségvetési hiány és az államadósság csökkentését –, amelyek többé-kevésbé megkérdőjelezhetetlenek.
hirado
2013.02.23. 11:57