A javaslat az alkotmányban rögzítené az alaptörvény átmeneti rendelkezéseit, amelyeket az Alkotmánybíróság megsemmisített. És például a hallgatói szerződést is az alkotmányban rögzítenék.
Többször kellett rendre utasítani a képviselőket az ülés vezetőjének az alaptörvény módosításáról szóló vita során. Bárándy Gergely „antidemokratikus selejtnek” minősítette a módosítást és követelte annak visszavonását.
A szocialisták csak a vita elején voltak bent az ülésteremben, de elmondták, hogy a hallgatói szerződés alkotmányba emelésével nem értenek egyet. A szocialista politikus úgy fogalmazott: megbüntetik azokat, akik a Fidesz csődöt mondott politikája miatt a távozás mellett döntenek. Hozzátette: kártékony és gyalázatos.
A kereszténydemokrata Rubovszky György reagált Bárándy Gergely véleményére és elmondta, hogy Hoffmann Rózsa leváltásával nem ért egyet.
A Jobbik ostorozta az alaptörvényt, és módosításokat kértek a többi között az elszámoltatás és az alapvető szabadságjogok kapcsán. Gaudi-Nagy Tamás szerint az alaptörvény legitimációs szempontból több oldalon is támadható.
A kormánypárti Gulyás Gergely pedig úgy vélte, az ellenzék csupán azért bírálja az alaptörvényt, mert nem tud azonosulni vele.
A kormánypártok azt javasolják, hogy foglalják alkotmányba az átmeneti rendelkezéseket, amelyeket megsemmisített az Alkotmánybíróság. A javaslat az alaptörvényben rögzítené a hallgatói szerződést is, és azt, hogy jogértelmezésekor az Alkotmánybíróság ne vehesse figyelembe korábbi határozatait.
hirado
2013.02.20. 00:57