
Egyszerűbb lesz engedélyt szerezni légi permetezésre, a pilótákat és a megrendelőket segíti, egyebek mellett, hogy a hatóság nem értelmezi túl szigorúan a lakott terület fogalmát.
Változnak a hazai légi permetezés szabályai. Az egyeztetés alatt lévő rendelet szerint ezentúl könnyebb lesz az engedélyek kiadása; a védősávokra vonatkozó előírások betartása és a pilótákra vonatkozó kötelezettségek is egyértelműbbek lesznek.
Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elnökhelyettese a Hajnal-tájban azt mondta, a tavalyi szezon után, nyár végén kezdtek tárgyalni a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetségével (MERÉSZ), aminek eredményeként a pilóták, a növényorvosi kamara és a hatóság számára is elfogadható megoldást találtak.
Sarkalatos vitakérdés volt például a védőtávolságok nagysága vagy a lakott terület definíciója is. Utóbbi kapcsán Jordán László megjegyezte, egy olyan országban, ahol nagyon sok a tanya, szigorú meghatározás esetén ellehetetlenült volna a légi permetezés. A NÉBIH tisztségviselője hangsúlyozta, most már minden növényvédelmi célú repülést engedélyezni kell, ennek menetén pedig próbálnak könnyíteni. Ez a hatóságnak, a termelőknek és a pilótáknak is könnyebbséget hozhatna. A közigazgatási egyeztetésre bocsátott verzió mindenki által szakmailag teljes mértékben elfogadható álláspontot tükröz – fogalmazott Jordán László a Kossuth Rádió műsorában.
A rendelet várhatóan március elejére készül el, és így tavasszal már az új, könnyített szabályok szerint emelkedhetnek a levegőbe a permetező repülők és helikopterek.
A változtatás nagy eredmény, hiszen egy 2009-es uniós irányelv szerint a légi permetezést nem lett volna szabad alkalmazni hazánkban, ami sok gazdának komoly fejtörést okozott. A magyar agrárdiplomáciának is köszönhető, hogy idén könnyebb feltételek mellett lehet majd levegőből műtrágyát és növényvédőszert szórni – hangzott el a Hajnal-tájban.
Van olyan terület, ahol jelenleg csak légi permetezéssel lehet védekezni a kártevők ellen. Problémát jelent ugyanis, hogy a kisméretű táblákban nem lehet művelőutat kialakítani, ahová a permetezést végző szántóföldi gépek behajthatnának. Az is előfordul, hogy adott környéken nincs a földi permetezéshez szükséges úgynevezett hidas traktor. Erre panaszkodott a Hajnal-tájban egy 33 hektáron gazdálkodó mélykúti gazda is, aki így csak a levegőből tudja megoldani haszonnövényei védelmét.
Magyarországon jelenleg ötven-hatvan pilóta, körülbelül ugyanennyi géppel, végez légi permetezést. A Kossuth Rádió műsorában elhangzott: korábban többen voltak, de utánpótlást biztosító képzés nincs, a szakemberek átlagéletkora pedig ötven év fölött jár.
hirado
2013.02.18. 08:58