Szürke falakat és szomorú köztereket vár a pályázóktól a Színes Város Csoport pedagógiai programja Mozizni menő! című idei kampányában, amelynek célja, hogy az ország összes középiskolás tanulóját bevonják a köztérszínesítésbe, hogy szebb környezetben élhessenek. A pályázati kiírás idén két fontos ponton módosult: egyrészt meghatározott témában kell elkészíteni a falra kerülő alkotásokat, másrészt a korábbi régiós nyertesek helyett idén csupán egy diákközösség valósíthatja meg elképzelését, hogy a verseny még kiélezettebb legyen.
A nevezés a szokásos módon történik: le kell fotózni egy szürke, kopott tűzfalat, MÁV-állomást vagy bármilyen elhanyagolt közteret, majd el kell küldeni e-mailben a szervezet címére egy szöveges indoklással együtt a helyszínválasztásról. A nevezés után az a pályázat nyer, amely a legtöbb szavazatot kapja, egyúttal ez a diákközösség jut hozzá a színesítéshez szükséges összes eszközhöz, amellyel kivitelezhetik a festést. Az engedélyek megszerzését és a helyszín biztosítását a civil szervezet biztosítja.
A három éve zajló programban eddig több mint 200 diák vett részt. Korábban az alkotásoknak olyan társadalmi problémát kellett feldolgozniuk, amely a diákokat legjobban foglalkoztatta. Így választották Zircen a sport és társadalom kapcsolatát, Pécsen a felesleges rohanást, míg a budapesti kelenföldi MÁV-állomáson a vidék és a főváros között megbúvó ellentétekre szerették volna felhívni a figyelmet a nyertesek.
A szervezet Pillangóhatás nevű pedagógiai programja 2010-ben Budapesten jött létre. Célja, hogy minél több középiskolás diákot vonjon be a köztérszínesítésbe, és így egy csapatmunka eredményeként kortárs képzőművészeti alkotások díszíthessék a városok falait. "A programnak nem kizárólag a falfestés a célja, hanem az, hogy egy olyan, projekt alapú csapatmunka jöjjön létre, amelyben a fotó, a videó, az átadási ceremónia megszervezése, a festés, a tervezés, a kommunikáció a sajtó felé és a költségek megtervezése mind-mind a diákok feladata legyen" - magyarázta Flór Péter, a szervezet főtitkára.
A több díjban és elismerésben részesülő program 2012 óta az ELTE-PPK gyakorlati helyeként működik. A nevezés részletes feltételei ITT találhatók.
hirado
2013.02.14. 10:41