Az oktatási államtitkárság az MTI-hez eljuttatott közleményében közölte: a PDSZ által alakított sztrájkbizottsággal január 29. óta tartanak a tárgyalások.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) oktatási államtitkársága szerint elfogadásuk esetén káoszt és exlex állapotot okoznának a köznevelés egész rendszerében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) követelései.
Az államtitkárság hozzátette: a PDSZ elnöke nemcsak a többi szakszervezettel kötött egyezséget rúgta fel, hanem január 29. óta folyamatosan megsérti az általa kezdeményezett, a minisztériummal közösen elfogadott nyilatkozattételi moratóriumot, és rendre olyan sajtónyilatkozatokat tesz, amelyekben előre vetíti a tárgyalások kudarcát.
Az oktatási államtitkárság szerint a PDSZ hozzáállása egyértelműen politikailag motivált, amit az is bizonyít, hogy az egyeztetéseken a PDSZ színeiben a Haza és Haladás Alapítványhoz, valamint a Demokratikus Koalícióhoz kötődő szakértők vesznek részt. A közlemény kitér rá, hogy a PDSZ januárban együttműködési megállapodást kötött a Magyar Szolidaritás Mozgalommal, amely az Együtt 2014 választási mozgalom alapító tagja.
Az államtitkárság szerint a megkérdőjelezhető szavahihetőségen túl az irracionális, a köznevelés rendjét felborító, az iskolai élet szabályait ellehetetlenítő követelések nehezítik a megállapodás megszületését.
A tanítás nyugalmának biztosításáért az Emmi ennek ellenére továbbra is minden ésszerű lépést megtesz azért, hogy a PDSZ-szel is egyezségre jusson, de olyan feltételeket nem fogadhat el, amelyek veszélybe sodorják a magyar iskolarendszer működését, több mint egymillió iskolás gyermek tanításának, százhúszezer pedagógus munkavégzésének biztonságát - rögzítette az államtitkárság.
A PDSZ január 22-én közölte, hogy megalakította önálló sztrájkbizottságát. Mendrey László, a szakszervezet elnöke a minisztériummal tárgyalásokat kezdeményező levélben egyebek mellett azt írta: a kormány kezdeményezze a nemzeti köznevelési, a szakképzési és a közoktatási intézmények állami fenntartásáról szóló törvény felfüggesztését február 11-ével.
A tárgyalási témák között említette, hogy az életpályamodell bevezetésének ne legyen következménye a munkaterhek növekedése és a létszámleépítés, továbbá a közszféra egészére vonatkozóan valósuljon meg a közalkalmazotti bértábla legalább 20 százalékos emelése, az állam biztosítsa a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fenntartásában lévő intézmények és az önkormányzatokhoz visszakerülők feladatellátásának fedezetét, és az intézményvezetők kapják vissza "a közoktatási törvényben foglalt jogköreiket".
Az addigi sztrájkbizottságot alkotó három másik szakszervezettel ugyanezen a napon megállapodást írt alá a kormány nevében Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a tárca oktatási államtitkára, Hoffmann Rózsa.
A dokumentumot a sztrájkbizottság részéről Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Somogyi László, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke és Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképző Szakszervezet elnöke írta alá.
PDSZ: szakmai érvek helyett lejárató kampányt indított az Emmi
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint szakmai érvek helyett lejárató kampányt indított a szaktárca. Mendrey László az MTI-nek azt mondta: tartja magát a nyilatkozattételi moratóriumhoz. A szakszervezeti vezető kitért arra, hogy nincs egy olyan oktatási szakértő, akinek a nevéhez kötni lehetne a köznevelési törvényt vagy a kerettanterveket. Mint mondta, csodálkozik azon, hogy a PDSZ szakértőit, akik az ország legkiválóbb oktatáspolitikusai közül kerülnek ki, akik már letettek valamit az asztalra, pártok iránti elkötelezettséggel vádolják meg. Ez nevetséges, szánalmas, és ennél többet vártam volna a minisztériumtól - fogalmazott Mendrey László csalódottságának is hangot adva.
Kérdésre válaszolva elmondta: a sztrájkbizottsági tárgyalásoknak február 15-éig kell befejeződniük, és majd utána tájékoztatja róluk a sajtót.
hirado
2013.02.07. 19:50