Világos, hogy a kormány is magas színvonalú felsőoktatást szeretne, ehhez azonban egyelőre hiányoznak a források - állítja Péceli Gábor, a BME rektora.
Csökkent a felsőoktatási intézmények költségvetési támogatása az elmúlt öt évben, a kormány szerint idén nőni fog ez az összeg, és megindulhat a fejlődés. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora ugyanakkor úgy véli: „ez nem egészen így van”.
Péceli Gábor a Duna Közbeszéd című műsorában kifejtette: az idei évet úgy indították, hogy 26 milliárd forinttal kevesebbet kapnak az intézmények az előző évhez képest, a kormány által kommunikált 47 milliárd forint pedig olyan célzott támogatás, amelyet részben adósságkonszolidációra, részben PPP-programok megváltására fordíthatnak, valamint korábbi uniós támogatások önrészét fedezik belőle.
Ezek a támogatások nem alkalmasak arra, hogy kompenzálják az elvonások miatt kiesett támogatási összeget, hiszen működési költségeket nem fedezhetnek belőle – jelentette ki a rektor. 2008 óta folyamatosan csökkennek az intézmények juttatásai, ha ehhez az inflációt is hozzávesszük, akkor a működtetésre fordítható összegek öt év alatt a felükre csökkentek – tette hozzá, megjegyezve: az egyetemek hiába jutnak saját bevételhez, az alapfinanszírozásra szükség van.
A kormány ígéretet tett arra, hogy a forrásokat hozzárendelik majd a megnövekedett hallgatói létszámokhoz. Péceli Gábor szerint ezzel az a probléma, hogy egyelőre nem ismerik a felvételi adatokat, így leghamarabb nyáron születhet döntés a kérdésben. A rektor úgy fogalmazott: súlyos finanszírozási kérdésekről van szó, az egyetemek nagy áldozatvállalással is csak ideig-óráig tudják ezt a helyzetet elviselni.
Folyamatosak a szakmai viták a gazdálkodási autonómiáról, hiszen a jelenlegi szabályozás egészen furcsa szituációkat eredményez – magyarázta, példaként említve, hogy a BME nem vásárolhat informatikai berendezéseket, és nyugdíjasokat sem foglalkoztathatnak óraadóként. Jelentősen szűkült a mozgástér, az ugyanakkor világos, hogy a kormány is magas színvonalú, minőségi felsőoktatást szeretne, ehhez azonban egyelőre hiányoznak a források, és olyan szabályrendszert akarnak bevezetni, ami megnehezíti az intézményi működést – közölte Péceli Gábor a Közbeszédben.
hirado
2013.02.06. 20:37