
A legnagyobb probléma a hitelminősítőkkel az, hogy kevés van belőlük, és átláthatatlan a módszertanuk - mondta Pogátsa Zoltán közgazdász Az Estében.
Perre megy a Standard & Poor's hitelminősítővel az amerikai kormány. A kabinet azt állítja, hogy a hitelminősítő 2007-ben csalárd módon magasra értékelt olyan jelzálog fedezetű hitelkötvényeket, amelyek később bedőltek, és ezzel hozzájárult a 2008-as pénzügyi válság kialakulásához. A cég szerint alaptalanok a vádak.
A hitelminősítőket sokáig „szent tehénként” kezelték idehaza, az Egyesült Államokban és az angolszász közgazdasági irodalomban ellenben régóta téma, hogy óriási hibákat követtek el – jelentette ki az M1 Az Este című műsorában Pogátsa Zoltán. A közgazdász kifejtette: a legnagyobb probléma, hogy kevés ilyen jellegű szervezet van és átláthatatlan a módszertanuk. Az Egyesült Államokban a szenátus korábban már vizsgálódott a témában, akkor a hitelminősítők azzal védekeztek, hogy ajánlásaik jogilag nem kötelező érvényűek – tette hozzá.
A rendszerváltást követő húsz évben nem nagyon lehetett kritizálni ezeket a szervezeteket Magyarországon, a helyzet azonban javult, „kicsit objektívebb lett a diskurzus” – közölte a közgazdász, megjegyezve: most már világos, hogy nagy baj van velük, hiszen az unió részéről is érte őket kritika.
Az S&P-t azzal vádolják, hogy magasra értékelt olyan jelzálog fedezetű hitelkötvényeket, amelyek tulajdonképpen egy fabatkát sem érnek – hangzott el Az Este című műsorban. Pogátsa Zoltán kiemelte: a nemzetközi kritikák lényege, hogy a szervezetek olyan vállalatokat minősítenek, amelyek pénzt fizetnek az elemzésekért, tehát anyagilag függnek a megrendelőtől, így előfordulhat, hogy jobb osztályzatokat adnak az üzleti kapcsolatokkal lekötelezve miatt. A S&P közleményében úgy reagált a vádakra: mélyen sajnálják, hogy a viharos időkben nem látták előre a gyorsan romló körülményeket egyes értékpapírok minősítésekor.
A szakértő szerint nem találhatnak fogást a hitelminősítőkön, mert jogilag nem kötelező érvényűek az ajánlások. A helyzet mégis problémás, mert a minősítésekre egységesen "bemozdul" a piac, ha pedig elmozdulnak az árfolyamok, akkor oda kell figyelni arra, mit mondanak ezek a szervezetek – magyarázta. Az IMF-trágyalásokkal kapcsolatban megjegyezte: az elővigyázatossági hitelről szóló tárgyalások egyértelműen véget értek, a kapcsolat azonban nem szakad meg a kormány és a Nemzetközi Valutaalap között. Az IMF azt elismerte, hogy javult a fiskális fegyelem idehaza, a fenntarthatóság tekintetében viszont szkeptikus – mondta Pogátsa Zoltán Az Este című műsorban.
hirado
2013.02.06. 14:22