
A szervezet elnöke az M1 Ma reggel című műsorában azt mondta: a jelentések alapján az uniós pénzek lehívásának hatékonysága és a szerződéskötés az európai uniós átlag feletti Magyarországon.
Az egyszerűsítés és gyorsítás teheti hatékonyabbá az európai uniós források felhasználását - derült ki abból a felmérésből, amelyet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) készített egy 13 országra kiterjedő ellenőrzés részeként, az előzetes megállapításokat a számvevőszék honlapján tették közzé.
Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke az M1 Ma reggel című műsorában megerősítette, hogy vizsgálják az európai uniós forrásokat, hiszen Magyarország egyik legfőbb fejlesztési forrása ez a 8200 milliárd forint, az összeg ugyan 2007 és 2013 között volt lehívható, de felhasználása 2015-ig lehetséges. A jelentések alapján a lehívás hatékonysága és a szerződéskötés az európai uniós átlag feletti, a forrásvesztés veszélye, a zárszámadási törvény kapcsán a kifizetés lassúságában rejlik, a nyertesek, nehéz pénzügyi helyzetük miatt, nem tudják lehívni azt az összeget, amire szerződtek – mondta az elnök. Hozzátette: a kormánynak még sok teendője, lehetősége van 2013-ban is.
Az ÁSZ kérdőíves módszerrel mérte fel a vállalkozók, az önkormányzatok és a civil szervezetek tapasztalatait – mondta az elnök, hozzátette: a beérkezett 14 ezer válaszból 1600 tartalmazott konkrét egyszerűsítési javaslatot. Domokos László a műsorban kifejtette, hogy a legtöbb javaslat az elektronikus, illetve az online ügyintézés kiterjesztéséhez kapcsolódott. A válaszadók javasolták a többi között az elektronikus aláírás bevezetését, az egységes monitoring információs rendszer fejlesztését, illetve azt, hogy legyen lehetőség a pályázatok, projektek elektronikus ügyintézésére a pályázat benyújtásától egészen a projekt lezárásáig – mondta, majd hozzáfűzte: így felgyorsulnának az eljárások, illetve papírmunkát - és ezzel együtt költséget - takarítanának meg a kedvezményezettek és a hatóságok.
A Számvevőszék szerint azonban egyes pályázatok színvonalasabb előkészítésére van szükség, például a metró beruházás vizsgálatánál kiderült – mondta Domokos László – hogy a megtervezett költségvetés nem lesz elegendő, valamint a műszaki tervezés is folyamatos a kivitelezés alatt. Hozzátette: az ÁSZ ellenőrzési tapasztalataival is támogatja a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó uniós támogatási stratégia kidolgozását. Az ÁSZ jelentései rámutattak, hogy a támogatási rendszer széttagolt és nem elég hatékony – folytatta az elnök – a középtávú stratégiai tervezés hiánya miatt nincs gazdasági növekedés, munkahelyteremtés és nem érte el a 2006-os tervezett gazdasági hatást.
A magánszemélyeknél, de gyakran az önkormányzatoknál és vállalatoknál is az önerő előteremtése hitelből származott, amely a szektorok az eladósodásához vezetett, ezen próbál most a kormány közvetlen beavatkozással enyhíteni, az önkormányzatok adósságainak átvállalásával – állította a szakember az adásban.
hirado
2013.02.06. 08:49