Ritka és különleges pillanat, hogy ezekben a nehéz időkben egy dologban tökéletes egyetértés van a pártok között - reagált Bagdy Emőke pszichológus arra az ötpárti nyilatkozatra, amely megoldást jelenthet a demográfiai problémákra.
„Sem a jövőben, sem most nem hozunk, és nem támogatunk olyan döntéseket, amelyek a gyermekvállalást gátolják. Támogatjuk a gyermekvállalást ösztönző adórendszert, a fiatalok lakhatási problémáinak megoldását.” Egyebek mellett ezt is tartalmazza az az ötpárti nyilatkozat, amelyet a Kopp Mária által alapított Három királyfi, három királylány mozgalom kezdeményezésre írtak alá a parlamenti pártok frakcióvezetői.
A cél a demográfiai helyzet javítása, ezért nagy siker, hogy minden párt felvállalta a dokumentum aláírását – mondta a Kossuth Rádiónak a mozgalom egyik vezetője. Székely András úgy fogalmazott: csökkenteni kell azt a diszkriminációt, ami a szülés előtt álló fiatal nőket és a kisgyerekes édesanyákat érinti, mert az ő helyzetük az egyik legnehezebb a munkaerőpiacon. Hozzátette: ha egyesek a karrier helyett inkább azt választják, hogy otthon maradnak a családdal, segíteni kell megérteni velük, nem végeznek kevésbé értékes munkát, mintha tanítanának, vagy eladók lennének egy boltban.
A nyilatkozat aláírását üdvözölte Bagdy Emőke pszichológus is. Mint elmondta: ritka és különleges pillanat, hogy ezekben a nehéz időkben egy dologban tökéletes egyetértés van a pártok között. A pszichológus szerint egyre nagyobb probléma, hogy kitolódik a szülés ideje, az idősebb nők pedig többször is meggondolják, hogy vállaljanak-e több gyermeket, ez többnyire gazdasági tényezőkkel függ össze – tette hozzá.
Különleges hatása van ebben a helyzetben a közvéleménynek is, „olyan, mint egy láthatatlan háló, ha valaki beleakad, ráfeszül” – magyarázta Bagdy Emőke, megjegyezve: kemény elvárások vannak a társadalom felől, a szülőket azonban rá kell ébreszteni arra, hogy felnevelt gyermekeik biztosítják számukra a nyugalmas életet idősebb korukban. A jövőtervezésben ezért messzire előretekintő módon kell gondolkodni – hangsúlyozta.
Családon belüli konfliktuskezelés
A pszichológus kifejtette: az együttélés nem helyettesítheti a házasság intézményét, mert komoly kommunikációs paradoxont hordoz. „A felszínen az az üzenet, hogy szeretlek, élj velem, támogassuk egymást, a mélyben ugyanakkor szabadságot akarok, ne kötődj szorosan, mert bármikor elmehetek”.
Bagdy Emőke arról is beszélt, hogy a "csupán" együtt élő párok többet alkoholizálnak, többet betegek és korábban is halnak. Kutatások igazolták, hogy az ilyen háttérrel született gyerekek iskolai teljesítménye is alacsonyabb – közölte. Hiába több a konfliktus egy többgyermekes családban, a gyermekek a szüleiken keresztül megtanulják kezelni ezeket, ráadásul egy védett helyzetben, ezért „az alkalmazkodó felnőtti viselkedés életműhelye a család” – mondta Bagdy Emőke a Kossuth Rádiónak.
hirado
2013.02.04. 09:12