HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Giró-Szász: Magyarországnak nincs szüksége készenléti hitelre

t: 164

Giró-Szász: Magyarországnak nincs szüksége készenléti hitelre

A Magyarország és a Nemzetközi Valutaalap között a készenléti megállapodásról folytatott tárgyalások fel lettek függesztve - jelentette ki Gerry Rice. Erről is beszélt a Duna Közbeszéd című műsorában a kormányszóvivő.

Az IMF külkapcsolatokért felelős igazgatója azt mondta: "2012 elején olyan intézkedésekről tárgyaltunk a magyar kormánnyal, amelyeket egy készenléti megállapodás támogatott volna meg, amit a kormány elővigyázatosságiként szándékozott volna kezelni. Amint azt utóbbi hetekben közöltük, ezek a tárgyalások fel lettek függesztve".

Giró-Szász András kormányszóvivő a nyilatkozatra reagálva a Duna Közbeszéd című műsorában azt mondta, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalás a közvélemény nyilvánossága előtt zajlott. Hozzátette: az IMF az általuk ismertetett okok miatt készenléti hitelt szeretett volna adni, a magyar kormány pedig 2011. november 17-e óta folyamatosan és következetesen elővigyázatossági hitelkeret szükségességéről beszélt. Magyarországnak nincs szüksége hitelre, nincs szüksége készpénzre, a piacokról finanszírozza magát – mondta a szóvivő. A magyar gazdaságba vetett bizalom a piacok részéről konstans, ezért nincs szükség olyan hitelre, amit az IMF kínál – mondta Giró-Szász András, majd folytatta: egy védőhálóra lenne szüksége a magyar államnak, ami egyébként stabil, de ismerve az európai állampapírpiacot könnyen lehet, hogy nehéz helyzetbe kerül, ha a dél-európai államok nehézségét tovább növelik. A szóvivő elmondta, a magyar állam számai magukért beszélnek, ezen számok alapján evidens, hogy nincs szükség készenléti hitelkeretre.

Giró-Szász András a műsorban beszélt aról is, hogy a paksi pályázati feltételeknek öt cég felel meg, a magyar állam mind az öttel kapcsolatban van, nincsenek előnyök vagy hátrányok. Nyilvánvalóan az orosz fél szeretne a megvalósításban részt venni, csakúgy, mint a francia vagy a koreai – tette hozzá. A kormány természetesen a legkedvezőbb megvalósítást fogja támogatni – fogalmazott Giró-Szász András. Szerinte a legtisztább, a legolcsóbb és a legstabilabb energiatermelésről van szó, de politikai haszonszerzés céljából ellenzéki pártok megpróbálják ezt napirendre tűzni. Majd hangsúlyozta, hogy 2009-ben mind az MSZP, mind pedig az SZDSZ megszavazta a bővítést.

A kormány és az E.on között létrejött megállapodásról a kormányszóvivő annyit mondott: már minden érdemi dologban megegyezés született, a szerződés aláírásának technikai lebonyolítása folyik. Hangsúlyozta, hogy az MVM közgyűlése csütörtökön engedélyezte, hogy ez a vásárlás megtörténjen. Giró-Szász András a vételárról nem beszélt, azt azonban kiemelte, hogy több értékbecslés is készült az E.on tárolókkal és kereskedő résszel kapcsolatban, a vételár a szóráson belül az alsó határhoz közelít majd. A kormányszóvivő evidensnek nevezte, hogy egy olyan országnak, amelynek energiafüggése mozgásterét behatárolta az elmúlt 15-20 évben, annak nyitnia kell: több irányból beszerezni és készletezni a gázt, ehhez pedig elengedhetetlen a tároló kapacitás.

index

2013.01.31. 22:50

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek