Az ombudsman szerint ha egy fogvatartott meghal a büntetés-végrehajtási intézetben, a haláleset körülményeit a rendőrségnek kell kivizsgálnia, és a hozzátartozókat is neki kell értesítenie, ellenkező esetben sérül a jogbiztonság és a tisztességes eljárás követelménye, valamint veszélybe kerül a jogorvoslathoz való jog.
A panaszosok azt kifogásolták, hogy miután édesanyjuk elhunyt a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben, a haláleset körülményeiről semmilyen tájékoztatást nem kaptak.
Az ombudsmani vizsgálat szerint miután az orvos szakértők úgy nyilatkoztak, hogy a halál oka megbetegedés volt, a büntetés-végrehajtási ügyész kiadta a temetési engedélyt.
A közleményben azonban arra hívták fel a figyelmet: egy belügyminisztériumi rendeletnek megfelelően a fogvatartottak halálának körülményeit a rendőrségnek kell kivizsgálnia. Az eljárást az a rendőri szerv folytatja, amelynek illetékességi területén beállt a halál, és az eredményt is a rendőrség közli az elhunyt legközelebbi hozzátartozójával.
Az alapvető jogok biztosa megállapította, hogy az illetékes Dunaújvárosi Rendőrkapitányság a jogszabályban előírt kötelezettsége ellenére nem folytatta le az eljárást, nem hozott alakszerű határozatot, és a halál bekövetkeztének körülményeiről, illetőleg a jogorvoslati lehetőségről nem tájékoztatta a hozzátartozókat.
Mindez szemben állt a jogbiztonság követelményével és a tisztességes eljáráshoz való joggal, valamint közvetlenül veszélyeztette a jogorvoslathoz való jog gyakorlását is - áll a közleményben.
Az ombudsman ezért felkérte a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság vezetőjét, hogy gondoskodjon az eljárás lefolytatásáról, az azt lezáró döntés meghozataláról, határozatba foglalásáról, és azt küldje meg a legközelebbi hozzátartozóknak.
hirado
2013.01.31. 08:20