
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyíltpiaci bizottságának ülése után szerdán kiadott közlemény szerint a monetáris döntéshozó testület 11 szavazattal 1 ellenében úgy döntött, hogy folytatja eszközvásárlási programját. A szeptemberben bejelentett program keretében a Fed havi 40 milliárd dollárért vásárol jelzálogkötvényeket, így növelve a likviditást a gazdaságban.
Ugyancsak folytatja a bank az úgynevezett csavar-hadműveletet, azaz a bank havi 45 milliárd dollárért vásárol hosszú lejáratú államkötvényeket és rövidlejáratú papírokat ad el. Ennek a programnak a lezárására most sem jelölt meg határidőt a Fed.
Amint várható volt, a bank nem változtatott a 0-0,25 százalékos irányadó kamaton, ezt addig tartja, amíg a munkanélküliségi ráta meghaladja a 6,5 százalékot, az egy és két évre előretekintő infláció pedig 2,5 százalék alatt marad. Jelenleg 7,7 százalékos a munkanélküliség.
A közlemény hangsúlyozza, hogy statútuma alapján a bank feladata az árstabilitás megőrzése és a maximális foglalkoztatottság ösztönzése. Megfelelő támogatással a gazdaság mérsékelten növekedhet, a munkanélküliség pedig arra a szintre süllyedhet, amelyet a bizottság "konzisztensnek tart kettős mandátumával". Az infláció valamivel a 2 százalékos iránycél alatt marad középtávon. A negyedik negyedévi rossz GDP-adatot a közlemény időjárási okokkal és egyéb átmeneti tényezőkkel magyarázza.
A kereskedelmi minisztérium pedig a kormánykiadások drasztikus csökkenésével és a vállalati készletek leépítésével magyarázta a gazdaság gyenge teljesítményét.
Elemzők már korábban kiemelték, hogy a Fed hosszú távra kötelezte el magát, mert az, hogy a bank nem akar szigorítani, míg a munkanélküliségi ráta nem süllyed 6,5 százalékra, azt jelenti, hogy 2014-2015-ig marad a nullához közeli kamatszint, és várhatóan a stimuláló intézkedések is. Noha nincs közvetlen inflációs veszély, több elemző attól tart, hogy a laza monetáris politika árát hosszabb távon inflációval kell megfizetni.
hirado
2013.01.31. 08:12