HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Kézikönyv rosszul járt devizahiteleseknek

t: 544

Kézikönyv rosszul járt devizahiteleseknek

A bankokkal viaskodó ügyfeleknek is segíthet a pénzügyi fogyasztóvédelemről szóló új könyv, amely az MNB lehetséges jövőjére is kitér - mondta a szerkesztő, Lentner Csaba.

Azoknak a devizahiteleseknek is szól a Bankmenedzsment, bankszabályozás, pénzügyi fogyasztóvédelem című új könyv, akik nem olvassák el a kölcsönszerződések apróbetűs részeit – mondta a 180 percben a kiadvány szerkesztője, Lentner Csaba közgazdász. Az autentikus, kézikönyv jellegű kötetet, amely a magyar bankpolitika egyfajta rendszertanát, tudományos kataszterét adja, a devizahitel-károsultak mellett minden más olyan ügyfél, üzletfél, illetve jogász is jól használhatja, aki „a kereskedelmi bankokkal viaskodik”. Ugyancsak a potenciális közönséghez tartoznak azok az egyetemi hallgatók, akik a pénzügyi kultúra elsajátítására, illetve gazdasági kormányzásra készülnek. A harmadik megcélzott olvasói csoport a nemzetközi pénzügyi világban az elmúlt több évtized alatt lezajlott folyamatok elemzése iránt érdeklődő köre – tette hozzá a szerkesztő.

A könyvkapcsán, amelynek előszavát Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter írta, Lentner Csaba azt is megjegyezte, a 2000-es évekre eljött a hetvenes évek óta kibontakozó neoliberális pénzügyi rendszer és a hozzákötődő bankpolitika alkonya. 2007 óta a fejlett világban mindenütt újraszabályozzák a kereskedelmi bankokat, tehát megszigorítják a felügyeletüket. A könyvben szó van a jegybankokról is, amelyek esetében – mint Lentner Csaba mondta – nemzetközi példákkal igazolja, hogy ezeket az intézményeket „berendelik a kormányzati fiskális politikák alá”.

Arról van tehát szó, hogy a Magyarországon ma is jellemző gyakorlatot a világ más részein már elvetették, még az Európai Unió eurózónájában is. Egészen más célkitűzésrendszere van az Európai Központi Banknak (EKB) és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fednek is, mint a Magyar Nemzeti Banknak – mondta Lentner Csaba a Kossuth Rádió műsorában. A kötet szerkesztője szerint a Fed manapság pénzt önt a piacra, hogy megpróbálja beindítani a gazdasági növekedést, emelni a foglalkoztatási rátát, és az EKB is lassan fél éve azt teszi, hogy felvásárolja a gyengülő euróövezeti országok állampapírjait. Magyarországon azonban a növekedés előtérbe helyezése sajnos csak a kormányok fiskális politikáját jellemezte az elmúlt negyed évszázadban, ehhez a célhoz a jegybank nem csatlakozott – tette hozzá Lentner Csaba.

Annak kapcsán, hogy az MNB Monetáris Tanácsa kedden kamatdöntő ülést tart, a közgazdász azt mondta, a kamatcsökkentés szükséges, de nem elégséges a gazdasági növekedés beindításához. Az MNB esetében rövid időn belül teljes értékű monetáris politikai rezsimváltást kell megtenni, és a jegybank gyakorlatának alá kell rendelődnie a kormány fiskális politikájának. Az Államadósság Kezelő Központnak nem a nemzetközi piacon kínált szabad pénzre kellene ácsingóznia, a lejáró magyar államkötvények finanszírozását ehelyett az országon belülről kell megszervezni. A könyv ebbe a technikába is belevezeti az olvasót – tette hozzá a 180 percben Lentner Csaba, a Bankmenedzsment, bankszabályozás, pénzügyi fogyasztóvédelem című új kötet szerkesztője.

hirado

2013.01.29. 20:03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek