Külön folytatják - mivel jár az LMP szétszakadása? Mit jelent a pártban maradóknak, a szakadároknak és tágabb értelemben az ellenzéknek a döntés?
Alapvetően megkönnyebbülésnek tekintheti mindkét fél a szakadást, ugyanakkor egyik csoportnak sem igazán jó a szétválás. A Schiffer-szárny problémája lehet, hogy a Karácsony-féle tömörülés távozik az LMP-ből és értékes szavazatokat vihet el a párttól. A másik csoportosulás is számos kockázati tényezővel néz szembe, nincs pártjuk és kész brandjük, amely bevezetése egy jövőbeni szövetségbe igen komoly munka lesz – fejtette ki Magyar Kornélia, a Magyar Progresszív Intézet igazgatója a Ma reggel keddi adásában.
Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány politológusa ehhez még hozzátette, hogy a különválással megnyílt Schiffer András előtt a lehetőség, hogy a saját stratégiája alapján rendezze be a pártot, a következő választásokig pedig egy sokkal egységesebb LMP-re lehet számítani.
Az együttműködésekkel kapcsolatban leszögezte: nem kérdés, hogy a Karácsony-féle „szakadárok” útja az Együtt 2014-be vezet, amivel bár a tömörülés jól kommunikáló, „médiaképes” politikusokhoz jut, a választások listás helyeket visznek majd el, így kérdés, hogy „ezen a vásáron ki nyer többet”.
Magyar Kornélia szerint a Karácsony-formáció abban érdekelt, hogy az Együtt 2014-el közös listán szerepeljen a következő választáson, ami azért szükséges, hogy 2014-től önálló frakcióval tudja magát képviseltetni. Számításai szerint ugyanis a Schiffer-féle LMP-nek nem kedvez az új választási rendszer, és a két nagy párt versenyét támogató szisztéma miatt el fog tűnni a következő országgyűlési voksolás után. Az ökopolitika ebben az esetben Karácsonyékon keresztül valósul majd meg a parlamentben. Kérdés, hogy a tárgyalások során az ő vagy Bajnai Gordonék akarata lesz-e az erősebb – fejtette ki a Progresszív Intézet igazgatója.
A fiatal pártoknál bekövetkező gyakori szakadásokat firtató műsorvezetői kérdésre Magyar Kornélia elmondta: a Schiffer-féle különutas politika abszolút szembemegy a magyar politikai kultúrával és az új választójogi rendszerrel is, ebben a helyzetben pedig már valóban a lét a tét, ami a szétválás előtt magában hordozta a konfliktust. A szakadás nem volt magától értetődő, ám az indulatok és a két eltérő stratégiai irány végül szétfeszítette a pártot – magyarázta.
Lánczi Tamás ezzel kapcsolatban megjegyezte: az LMP-re kívülről hatalmas nyomás nehezedett, hiszen mindenki szerette volna a pártot a baloldali tömörülésben tudni, ami a belső feszültségre még inkább rájátszott.
hirado
2013.01.29. 19:28