
Nagyjából 30 milliárd forint a kórházak adóssága és 50 egészségügyi intézménynek kifizetésre várnak a számlái. A Magyar Kórházszövetség elnöke szerint az ebből adódó gondok már az első negyedév végén jelentkezni fognak.
Az egészségügyi intézményekben az adósságprobléma 1995 óta folyamatosan jelen van, csupán a nagyságrendek változtak. Akkor 3 milliárd forint volt a hátralék, kritikus értéket először 2009-ben ért el, amikor mintegy 40 milliárd lett a tartozás. Ha tavalyelőtt nem történik egy konszolidáció, akkor 60 milliárdig kúszott volna fel a hiány mértéke, 2012-ben pedig a 27 milliárdos kasszasöprésnek köszönhetően nagyjából 30 milliárdnyi adóssággal zártak az intézmények – tisztázta a kialakult helyzetet Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke kedden a Ma reggelben.
Mint kifejtette: a tavalyi intézkedések miatt „lélegzetvételnyi szünethez” jutottak a kórházak, ám a tapasztalatok szerint 40 milliárdos adósságnál a beszállítók már különböző szankciókat léptetnek életbe. A korábbi esztendőkben ezt a szintet az év végére érte el az ágazat, idén azonban előreláthatóan már 2013 közepe körül kialakul a kritikus adósság– figyelmeztetett a Kórházszövetség elnöke.
Hozzátette: a fizetési határidők folyamatosan csúsznak, ám egy idő után már a beszállítók sem tudják a termékeket finanszírozni, és az adósságot banki kamattal terhelik majd meg, aminek következtében „hólabda effektusként” tovább emelkedik a hátralék. Amennyiben ennek rendezése nem történik meg, akkor a beszállítók korlátokat szabnak majd az intézményeknek. Ebben az esetben a legnagyobb veszélybe az orvos-szakmai anyagok és a gyógyszerek beszerzése kerül – hangsúlyozta.
hirado
2013.01.29. 13:26