
Elkészült a Nemzetközi Valutaalap (IMF) országértékelése, melynek alapján hazánknak új gazdaságpolitikai irányra van szüksége. Barcza György szerint tisztán látszik, hogy a külföldi vállalatok az IMF-et használják fel sérelmeik orvoslására. Beszélt a különadókról is.
A nemzetközi pénzügyi intézmények egyfajta eszközként funkcionálnak a külföldi országok irányából a magyar kormány felé irányuló nyomásgyakorlásra. Mivel a kabinet jó néhány nemzetközi céget különadóval sújtott, amelyek így próbálják visszavenni ezeket a terheket – állapította meg Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője.
Hozzátette: ez tisztán látszik, mivel a jelentésben minden egyes mondat arra van kihegyezve, hogy a 2013 és 2015 közötti években esetleg rosszul alakulhatnak a folyamatok, miközben sem a 2012-es költségvetést, sem a meghozott mélyreható átalakításokat nem ismeri el az IMF.
Barcza György úgy vélte: a jelentés gyengeségének róható fel, hogy a kritikákon túl a valutaalap egyetlen megoldási javaslattal sem áll elő benne, csupán általános véleményeket fogalmaz meg, úgymint a strukturális változás és a fenntartható hiánycsökkentés igénye.
A különadók kivezetésének lehetőségével kapcsolatban kiemelte: a mintegy 800 milliárdos kivonás ellentételezéseként be kellene vezetni egy nagyjából félszázalékos ingatlanadót és az évente bruttó 4 millió forint fölött keresőkre az 50 százalékos személyi jövedelemadó-kulcsot, valamint teljes mértékben ki kellene vezetni a családi adókedvezményt. Ezeket az intézkedéseket sem az IMF, sem a kormányt kritizáló belpolitikai szereplők nem merik néven nevezni, tartva az őket sújtó negatív következményektől - szögezte le.
Fontos lenne, hogy a jelenlegi kormányzatot bírálók ne csak kritikákat fogalmazzanak meg, hanem konkrét, számokkal alátámasztott javaslatokat is tegyenek a megoldásokra – zárta gondolatmenetét az elemző.
hirado
2013.01.29. 13:24