Uniós pénzből kezdik, jelenleg a kiképzőket képzik.
Szeptember 1-jétől bevezetik a tanfelügyelői rendszert. A tanfelügyelők célzottan a pedagógiai értékelés feladatára kiképzett közoktatási, köznevelési szakértők lesznek, olyan pedagógusok, akik rendelkeznek tanítási, esetleg intézményvezetői gyakorlattal, de kifejezetten arra a feladatra vállalkoznak, hogy munkaidejük egy részében kollégáik pedagógiai képességeit vizsgálják, értékeljék – mondta el a Kossuth Rádió reggeli műsorában az Oktatási Hivatal elnöke. A tanfelügyelői értékelés három területre terjed majd ki: az adott pedagógus munkájára, az intézményvezetők képességeire és az iskola működésére.
Nem valami helyett
Az európai országok többségében már működik ilyen vagy ehhez hasonló rendszer - mondta Princzinger Péter hangsúlyozva: ezek a külső értékelések nem a már létező minőségbiztosítási megoldások helyett, hanem azokkal együtt, egy egységes eszközrendszert alkotva működnek majd. Eddig a most bevezetni tervezett tanfelügyelői rendszerhez hasonló ellenőrzés csak esetlegesen, tökéletlenül működött, és bár volt ilyen kontrollra lehetőség, az nem volt országosan egységes, a fenntartó döntésétől függött, alkalmazza-e a módszert, vagy sem – tette hozzá.
A cél a visszajelzés
Az új rendszernek nem az a lényege, hogy az értékelések szankciókat eredményezzenek, a felügyelőknek nem is lesz intézkedési jogkörük, egy-egy ilyen látogatás egy pedagógussal közös értékelés dokumentálásával zárul majd, amely minden bizonnyal hasznos lesz az érintett pedagógus számára, valamint az iskolavezetőnek, fenntartónak is a továbbképzési tervek összeállításához is – hangsúlyozta a hivatalvezető. Az értékeléseket természetesen a munkáltató is felhasználhatja, azokból vonhat le következtetéseket, adott esetben intézkedhet is, de nem ez az elsődleges cél, hanem az, hogy a pedagógus, az iskolavezető, a fenntartó visszajelzéseket kapjon arról, hogy az intézmény mennyire éri el kitűzött pedagógiai céljait, mennyire hatékony a pedagógiai fejlesztőmunkában - ismételte meg Princzinger Péter.
Szeptemberre feláll a rendszer
Ha rendszer kiépül, évek múlva az ellenőrzések eredményét egymáshoz is lehet majd viszonyítani, így kiderülhet, hogy a vizsgált pedagógus hogyan fejlődött, miben változott az eltelt idő alatt– tette hozzá. A tanfelügyelői hálózat kiépítése fokozatos lesz. Első körben a „képzők képzésével” azokat a szakembereket okítják majd, akik később a nagyobb számú szakértői csapatot készítik fel, a folyamat végén pedig – várhatóan 2013 őszén - 800-1000 tanfelügyelő kezdheti meg munkát.
Uniós pénzből kezdik
A munka egyébként már elkezdődött, a kiképzők képzése folyik. Ezeket a szakmai partnereket nyilvános pályázattal választják, választották ki, a tanfelügyelői képzésekre pedig ugyanolyan feltételekkel jelentkezhet majd minden pedagógus, mint a most is működő, akkreditált továbbképzésre. A rendszer kiépítését, a képzések megszervezését, az indulást a rendeltetésszerűen erre a program irányított uniós források biztosítják, a működést pedig a normál pedagógus-továbbképzési finanszírozási rendszer biztosítja majd.
hirado
2013.01.22. 15:31