
A Magyar Nemzeti Bank becslései szerint jelenleg több mint 840 millió darab egyforintos, és mintegy 660 millió darab kétforintos található a háztartásokban.
Ezek együttes értéke meghaladja a 2 milliárd forintot, ennyi érme pedig két tornatermet is teljesen megtöltene – mondta a Kossuth Rádiónak az MNB készpénzlogisztikai szakterületének igazgatója. Az egy- és kétforintosokkal 2008 márciusa óta ugyan nem lehet fizetni, de a jegybankban, egyes pénzintézeteknél és a nagyobb postákon február 28-ig beválthatóak – hangsúlyozta Simon Katalin.
A kivonás óta eltelt öt évben eleinte nagy kedvvel hozták vissza az érméket, és bár a lehetőség megmaradt, az első fellángolás óta alábbhagyott a lelkesedés – közölte az igazgató, hozzátéve: ezért szeretné a Magyar Nemzeti Bank újból felhívni az emberek figyelmét arra, hogy váltsák be a fiókok mélyén, befőttesüvegekben tárolt érméket, hiszen pénzt kapnak érte.
Simon Katalin kiemelte: az MNB lakossági pénztára a hét minden napján nyitva van, ide lehet személyesen behozni az egy- és kétforintosokat, de a nagyobb posták is átveszik az érméket. Utóbbi lehetőséggel kapcsolatban megjegyezte: a postai beváltás különösen vidéken lehet fontos, a postán azonban bizonyos tételszám felett váltási díjat számolhatnak fel, az átvételi határidő pedig az MNB-re érvényes február 28. helyett február 25.
Simon Katalin a bevonás háttéréről elmondta: azt tapasztalják, hogy a kisebb névértékű érmék egyszerűen kicsapódnak a forgalomból, ezekkel „kevesebbet foglalkoznak az emberek”, adott esetben a vásárlást is megnehezítették, amikor hosszasan kellett keresni a megfelelő összeget – magyarázta. Az igazgató hallgatói kérdésre válaszolva kifejtette: a jogszabály szerint kizárólag az MNB jogosult az éremalapanyagok értékesítésére addig, amíg az egy- és kétforintosok törvényes fizetőeszközre válthatók.
Jótékony célra
A Wesley János Főiskola képviseletében Horváth Dániel önkéntes a Napközben című műsorban arról beszélt, hogy a feleslegessé vált érméket jótékony célra is fel lehet ajánlani. A Wesley János intézmények képzik a legnagyobb számban a szociális munkásokat Budapesten, ők azok, akik a legrászorultabbakon tudnak segíteni. Gyűjtőakciójuk célja, hogy a képzéseiken részt vevő tanulókat támogassák az érmékért kapott összegből – hangzott el a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
hirado
2013.01.21. 20:21