Július végéig elkészül az ágazati kollektív szerződés, és meghatározták a monitoringbizottság megalakulásának időpontját is - emelte ki Galló Istvánné.
Nyilvánvalóvá vált, hogy a kormány végig fogja vinni a közoktatás átalakítását, a Pedagógusok Szakszervezete ezért vesz részt az arról szóló egyeztetéseken, még akkor is, ha korábban jelezte: nem ért egyet a folyamat irányával – mondta a pénteki tárgyalási fordulón született megegyezésről Galló Istvánné, az érdekképviselet elnöke az M1 Ma Reggel című műsorában. Felidézte: a PSZ korábban az állami fenntartásba vétel időpontjának elhalasztását kérte, és jelezte azt is, nem ért egyet a pedagógus-életpályamodell jelenlegi formájával.
A pénteki bejelentés szerint a pedagógusok sztrájkbizottságában eddig részt vevő négy szakszervezet közül három tömörülés írja alá a megállapodást, amelyben rögzítik a jövőbeni együttműködés kereteit, meghatározva, hogy a szakszervezetek milyen szerepet játszhatnak az iskolarendszer állami fenntartásba vételének menetében, ellenőrzésében, szabályozásában, és azt is, hogyan képzelik el a bérek rendezését.
A megegyezés eredményei közül Galló Istvánné kiemelte: garanciát, korrekt javaslatot kaptak arra, hogyan fogják kiszámítani a finanszírozott pedagógus-álláshelyeket, amivel legalább 20 ezer álláshelyet sikerült megőrizni – hangsúlyozta. A PSZ elnökének szavai szerint fontos megállapodás született a pedagógus-életpályamodell kérdésében is, hiszen – mint rámutatott – a kormány célja szerint a modell és az ehhez kapcsolódó munkaszervezés egy időben kerülne bevezetésre. Ha ez nem sikerülne, „a pedagógus túlmunkáját ellentételezik, és ennek az ellentételezésnek az összege nem lehet kevesebb, mint a mostani túlóra.”
Galló Istvánné a tárgyalások eredményei közé sorolta a már szakvizsgával rendelkező pedagógusok azonnali magasabb besorolását, valamint azt, hogy a szakszervezetek részt vehetnek a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ szervezeti és működési szabályzatának megalkotásában, az ágazati kollektív szerződés pedig július 31-éig elkészül.
A megállapodás arra irányul, hogy az oktatásban zajló folyamatokban részt tudnak venni a szakszervezetek, kontrollálhatják a folyamatokat, és ha úgy ítélik meg, hogy változtatás szükséges, arra javaslatot tesznek – összegezte a PSZ elnöke, megjegyezve azt is: rögzítették a monitoringbizottság megalakulásának időpontját is, a testület az állami fenntartásba vételt kíséri figyelemmel.
hirado
2013.01.21. 16:02