Órákon át tárgyaltak pénteken a sztrájkbizottságot képviselő pedagógus-szakszervezetek Balog Zoltánnal.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) megállapodott az emberi erőforrások miniszterével, azt mondták: garanciákat kaptak arra, hogy nem szűnnek meg álláshelyek. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azonban nem írta alá a megállapodást, szerinte a követeléseikből nem teljesült semmi, ezért önálló sztrájkbizottság létrehozását kezdeményezi. Képviselői bejelentetták: ha nem tudnak megállapodni a kormánnyal, akkor sztrájkba lépnek.
A két szakszervezet filozófiája különböző. A PSZ megállapodásra törekedett és részegyezségeket is hajlandó volt elfogadni, míg a PDSZ teljes egészében szeretett volna eredményt elérni – szögezte le Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezete elnöke Az Este pénteki adásában.
Hozzátette: a megkötött megállapodás a PSZ számára minden tekintetben vállalható, bár a közoktatás korábbi tervek szerinti átalakításával, az iskolák állami fenntartásba vételével és a tervezett pedagógus-életpályamodellel a Pedagógusok Szakszervezete soha nem értett egyet, de előállt egy új helyzet, amely a megegyezéshez vezetett. Ezzel kapcsolatban kifejtette: a szakszervezet számára nyilvánvalóvá vált, hogy a reformokat nem tudja megakadályozni, és a társadalom többségének támogatását sem élvezi.
Mendrey László erre reagálva jelezte: pontosan abból az okból kifolyólag, hogy egyetlen követelés sem teljesült azok közül, amelyeket a sztrájkbizottsági levélben megfogalmaztak, nem írta alá a megállapodást a PDSZ. A szakszervezeti vezető véleménye szerint a pénteki tárgyaláson részmegegyezések születtek, és a kormány által felajánlott garanciák – mint mmondta – nem voltak elégségesek.
Mendrey László szerint semmi sem garantálja, hogy a kabinet a szavát tartva valóban jogszabályokba foglalja a pénteki megállapodásokat. Hangsúlyozta: a PDSZ úgy látja, hogy nem szabad megvárni, amíg a szülők és a gyerekek a saját bőrükön tapasztalják meg az átalakítások „káros voltát”. Úgy vélekedett, a korábbi közoktatási rendszer sem volt hibátlan, továbbá nem áll teljes mértékben szemben a jelenlegivel, csakhogy „most a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntjük” – fogalmazta meg nézetét.
Galló Istvánné ezzel szemben leszögezte: egy jogállamban garanciát a jogszabályok adnak. Kifejtette: a megállapodás nélkül olyan helyzet állt volna elő, amelyben a szakszervezeteknek semmiféle befolyása és ellenőrzési joga nem lett volna a folyamatok felett, ezért jutott egyezségre a PSZ a kabinettel.
A két vezető nem értett egyet a pedagógus-életpályamodell bevezetésének részleteivel sem. Galló Istvánné szerint a kormány egyértelműen garantálta, hogy a keresetnövekedés és az új munkaszervezési forma egy időben kerül majd bevezetésre. A PDSZ elnöke ellenben megkérdőjelezte a munkaterhek növelésének szükségességét, és - mint kifejtette - az új rendszerben a 30-40 százalékos béremeléssel együtt kevesebb lesz majd az órabér.
Mendrey László a műsor végén hangsúlyozta: egy jövőbeli pedagógussztrájk esetén a PDSZ minden munkavállalóra számít, függetlenül attól, hogy melyik szakszervezet tagja.
hirado
2013.01.19. 15:55