Megállapodott az emberi erőforrások minisztere és a pedagógusok sztrájkbizottságában részt vevő három szakszervezet a pénteki tárgyalási fordulón. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nem írja alá a megállapodást.
A mintegy ötoldalas megállapodást jövő kedden írják alá, meghatározva, hogy a szakszervezetek milyen szerepet játszhatnak az iskolarendszer állami fenntartásba vételének folyamatában, ellenőrzésében, szabályozásában, és azt is, hogyan képzelik el a bérek rendezését.
A megállapodást nyilvánosságra fogják hozni - ígérte a tárca vezetője.
Hozzátette: a szakszervezetek legjelentősebb és felelősségteljes része úgy döntött, részt vesz abban az átalakítási folyamatban, amely "visszafordíthatatlan és amit végre fognak hajtani".
A sztrájkbizottságban részt vevő szakszervezetek közül a miniszter a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ), a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezettel, valamint az Oktatási Vezetők Szakszervezetével állapodott meg.
Galló Istvánné, a PSZ elnöke úgy összegzett a tárgyalásokról, hogy mindkét fél engedett, és olyan garanciát kaptak, amely védeni, őrizni fogja több tízezer pedagógus álláshelyét.
Kiemelte: ha a megállapodást összevetik a sztrájkbizottság eredeti követeléseivel, látható, hogy az ott szereplő követelések szó szerint nem találhatók meg. A közoktatás átalakítását, az állami fenntartásba vételt ilyen módon soha nem tudták támogatni, ahogy az életpályamodell kormány által javasolt változatát sem.
Olyan helyzet állt azonban elő, hogy mérlegelni kellett, és mivel ezeket a kérdéseket befolyásolni, más irányba terelni nem volt lehetőségük, javításukra viszont van mód, ezért döntöttek végül az aláírás mellett - mondta.
Felidézte, az eredeti követelések között szerepelt, hogy az intézmények állami fenntartásba vételét halasszák el. Ez nem történt meg - állapította meg, majd hozzátette: a pénteki megállapodás rögzíti ugyanakkor, hogy mikor kezdi meg munkáját a monitoringbizottság, amely az állami fenntartásba vételt figyelemmel kíséri.
A megállapodás tartalma és szelleme arra irányul, hogy az oktatásban zajló folyamatokban a szakszervezetek részt vehetnek minden szinten, és érvényesíthetik jogszabályi lehetőségeiket - rögzítette.
Kitért arra is, hogy a megállapodás alapján végre Magyarországon oktatási ágazati szerződést lehet kötni. Ebben a foglalkoztatási kérdésektől a juttatásokig bezárólag rendezni lehet számos kérdést - mutatott rá.
Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke kiemelte: a köznevelési törvény tartalma és a pénteken született megállapodás nagy "feszültséggócot oldott fel". A megállapodás vállalható, számos garanciaelemet tartalmaz, és részükről azt sikernek tekintik - közölte.
Mendrey: a PDSZ kilép a sztrájkbizottságból
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) kilép a pedagógusok sztrájkbizottságából és önálló sztrájkbizottság létrehozását kezdeményezi - jelentette be a tömörülés elnöke péntek este Budapesten, jelezve: ha nem sikerül megegyezniük, február második felére meghirdetik a sztrájkot.
Mendrey László a több mint háromórás tárgyalás után tartott külön sajtótájékoztatóján azt mondta: az a megállapodástervezet, amely a múlt hét második felében került eléjük, nem aláírható, és a sztrájkbizottság eredeti követeléseiből semmi sem teljesült. Szerinte ezt Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is elismerte.
Kiemelte: semmi nem történt a bértábla 20 százalékos emelése ügyében, hasonlóan nem látnak előrelépést az államosítás kérdésében, és nem történtek konkrét lépések az életpályamodell átalakítására, a munkateher növelésével együtt járó béremeléssel kapcsolatban.
A megállapodás csupán azt tartalmazza utóbbi kapcsán, hogy törekszik a kormány e kettő együttes életbe léptetésére. Ez azonban nem elfogadható - szögezte le az érdekvédő.
A PDSZ elnöke elmondta: azt tapasztalták, hogy a pénteki fordulón a múlt hetihez képest a dokumentum tovább gyengült, nehezebbé teszi a pedagógusok bármilyen szintű érdekérvényesítését.
Mendrey László hozzátette: nem látják azokat a garanciákat sem, amelyek a "gyengített dokumentum" megvalósítását lehetővé tennék. Kormányhatározatot ígérnek garanciaként, azonban szerinte ez most nem elég.
Megjegyezte: elég, ha az államilag támogatott felsőoktatási férőhelyekre gondolnak, három nap alatt öt egymásnak ellentmondó határozat született. Kiemelte, személyes garanciákat kell vállalni, de ezt a kormányzat részéről eddig senki nem tette meg.
Az érdekvédő jelezte: a sztrájkbizottságot kezdeményező levelüket a legkésőbb jövő hétfőn eljuttatják a kormányfőnek, és figyelni fognak a határidők pontos betartására. Ha minden határidőt betartanak, és nincs megegyezés, akkor február második felére meghirdetik a sztrájkot - közölte.
Arról, hogy hányan vehetnek részt egy esetleges munkabeszüntetésben, azt mondta: a sztrájkot nem a szakszervezetek tagjainak hirdetik meg, hanem a pedagógusok, a közoktatásban dolgozók számára. Kitért arra, tudnak arról, hogy "sokan elkeseredettek", és szakszervezeti tagságtól függetlenül támogatják ezt a gondolatot.
Mendrey László elismerte, azzal, hogy a PDSZ ezzel egyedül maradt, nehezebb helyzetbe kerül, de szerinte ezt uralni tudják majd.
hirado
2013.01.19. 11:22