
A nettó forráslehívást nézve a 27 tagállamból a 6. helyen állunk.
Egyelőre nem várható szervezeti átalakítás a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban az uniós pályázatok elosztásáért felelős területen, a 2007-2013-as időszak biztosan a jelenlegi keretek közt fejeződik majd, be, a következő a 2014-20 uniós költségvetési időszakban azonban szeretne a kormány egy hatékonyabb intézményrendszert kialakítani - mondta a Magyar Televízió reggeli műsorában a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára.
Erre 2010-ben a kormányváltáskor nem volt lehetőség, akkor ugyanis a források maradéktalan lehívása volt a legsürgetőbb – tette hozzá Csepreghy Nándor, aki a Ma Reggelben határozottan cáfolta azokat az ellenzéki vádakat, hogy a kormányváltással megakadtak volna a kifizetések, Mint mondta, 2010-ig mindössze az ebben a ciklusban a rendelkezésünkre 8200 milliárd forint kevesebb mint 10 százalékát hívtuk le, míg az elmúlt két évben a kifizetési volumen 900 milliárd, majd tavaly 1050 milliárd forint volt. Míg korábban, a kormányváltás előtt 7,7 milliárd forint/hét volt az átlagos forrás-kihelyezési ütem, ma ez 35 milliárd, a nettó forráslehívást nézve az Európai Bizottság számításai szerint Magyarország a 27 tagállamból a 6. helyen áll – sorolta az adatokat a helyettes államtitkár.
Csepreghy Nándor hozzátette: a magyar kormány az EU-ban elsőként számtalan egyszerűsítést vezetett be a kifizetésekkor, a humánprogramok, szociális fejlesztések esetében például a költségek egy bizonyosa része átalányban elszámolható, ami azt jelenti, hogy ha valaki nyer 100 forintot, abból 13-20 forinttal el kell ugyan számolnia, de nem számla alapon, hiszen ezek a járulékos (például utazási, terembérleti) költségek. Ez nemcsak a pályázóknak segítség, de az intézményrendszer kifizetési képességét is gyorsítja, hiszen kevesebb számlával kell dolgoznia.
Csepreghy emlékeztetett arra is, hogy tárca az adminisztrációs terhek enyhítésére már bevezette az elektronikus ügyintézést, ami nagyon sok dokumentum kitöltésétől mentesíti a pályázókat, hiszen az állam a saját adatbázisaiból ki tudja emelni a szükséges adatokat, 2014-től pedig egy még pályázóbarátabb rendszer jöhet. Ennek kialakítását egy komoly konzultáció előzi majd meg a vállalkozók képviselőivel, illetve a társadalom egészével idén tavasztól egészen őszig - mondta az Ma Reggelben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára.
hirado
2013.01.15. 09:49