
Jóval súlyosabb hatása volt a vártnál a megszorításoknak az Európai Unió tagországainak gazdaságára - ismerte be tanulmányában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) két vezető közgazdásza. A saját hibáik elemzésével foglalkozó munkaanyag egyben fordulatot is jelent az IMF hozzáállásában a költségvetési lefaragásokat illetően.
Az IMF ma már nem feltétlen híve a büdzsé kiadásai megkurtításának, illetve csak olyan mértékben, ami nem lehetetleníti még el a növekedési kilátásokat.
Boros Imre közgazdász a Duna Közbeszéd című műsorában arról beszélt, hogy országok sora bizonyítja, hogy a megszorítások sehova nem vezettek mégis mindig azt mondta az IMF, hogy az az üdvözítő – mondta. Hozzátette: megbuktak ezzel a dumával és sok országban bebuktak.
Boros Imre szerint az IMF most válaszúton jár, mert mint mondta: a világgazdaság gyöngyszemeit tették tönkre, míg, akik távol tartották magukat a Nemzetközi Valutaalaptól azok jól mennek – nyilatkozta. Hozzátette: olyan méreteket öltött, például Görögország és Spanyolország tekintetében a helyzet, hogy „körmükre égett a dolog”.
A közgazdász szerint valamilyen módon fordítaniuk kellene, hozzátéve, hogy ennyire gyors ideológiai és módszertani változás nem megy egyik napról a másikra egy olyan szervezetben, amely 20-30 évig ezt szajkózta.
Boros Imre a Duna esti műsorában közölte: „ki merem mondani, hogy egyáltalán nincs szükségünk az IMF-re. A pénzükre soha nem volt szükségünk, de már a jelenlétükre sem lenne szükség” – mondta. Kérdésként felvetette: „merte volna ezt mondani egy évvel ezelőtt valaki?”. A közgazdász szerint „mi vagyunk a változás, vagy mi jelezzük, hogy merre tart a változás”.
hirado
2013.01.10. 10:36