
Nem engedélyezné a jövőben az Európai Unió a Magyarországon is termesztett Burley nevű dohányfajtát. Az intézkedés teljes egészében felszámolná a magyar dohánytermesztést.
Tonio Borg, az Európai Unió új egészségügyi biztosa egy német lapnak adott interjújában arról beszélt, hogy új intézkedéseket tervez. Ismét kilátásba helyezte a cigarettában lévő adalékanyagok betiltását. Ez azért érintené érzékenyen a magyar dohányágazatot, mert a Burley dohány is adalékanyagnak számít. A hazai 4800 hektár dohánytermő terület nyolcvan százalékát Szabolcs-Szatmár-Bereg megye adja. Az itt dolgozóknak ez az egyetlen megélhetési lehetősége.
A foglalkoztatás szempontjából hátrányos helyzetű térségekben a Burley dohány megszűnése több ezer munkahely elvesztését jelentené, mondta a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke, aki idén az európai szervezet soros elnöke is. Magyarországon a Burley dohány termesztésével mintegy nyolcezer ember kerül közvetlen kapcsolatba, az Európai Unióban pedig összességében több százezer ember munkájáról van szó, fogalmazott a szövetség elnöke.
A dohánytermelés igen költséges vállalkozás, a fajtaváltáshoz nagy összegű pénzre lenne szükség, amellyel azonban a termelők nem rendelkeznek, tette hozzá Májer Ferenc, a Pócspetri Mezőgazdasági Szövetkezet ágazatvezetője, aki emellett dohánytermeléssel is foglalkozik. A magyar termelők többsége képtelenek lenne átállni a Virginia dohány termesztésére, mert az elmúlt időszakban nem tudtak annyi tőkét felhalmozni, amelyből az ehhez szükséges eszközöket megvásárolhatnák.
Bényei Illés nem vitatja a dohányzás egészségre gyakorolt káros hatását, de azt mondja, semmi sem bizonyítja, hogy a Burley dohány ártalmasabb lenne a többi fajtánál. Szerinte a cigarettában lévő adalékanyagok, így a Burley dohány betiltása, a cigaretták formai egységesítése, valamint a képes figyelmeztetések felületének aránytalan növelése csak a feketekereskedelmet gyarapítaná. Akkor pedig ellenőrizetlen körülmények között termelt dohányokból és ellenőrizetlen adalékanyagok hozzáadásával előállított, illegálisan forgalomba hozott cigaretták kerülnének nagy mennyiségben a piacra, ezeknek a káros hatása pedig többszöröse lehet a legálisan forgalomba hozott cigarettákénak.
A dohánydirektíva módosítása jelenleg az Európai Unió mezőgazdasági biztosa előtt van, s azt még több szakmai szervezetnek is véleményeznie kell. Az unió nemrégiben kedvezően nyilatkozott a nem Virginia típusú dohányok termesztéséről, tette hozzá Bényei Illés. Az unió álláspontja szerint a rászokást elősegítő, valamint a bizonyítottan toxikus hatású alapanyagokat kellene betiltani. A MADOSZ és az Európai Dohánytermelők Szövetségének elnöke abban bízik, hogy az Európai Unió nem változtatja meg kedvező álláspontját.
hirado
2013.01.08. 10:10