HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Nem fél a piacnyitástól a Magyar Posta

t: 127

Nem fél a piacnyitástól a Magyar Posta

Felkészült a piacnyitásra a Magyar Posta, amely új szolgáltatásokkal akar versenyben maradni – mondta a vezérigazgató-helyettes. Az állami cég első riválisa Ausztriából érkezik.

Az idei évtől előreláthatólag már nem csak a Magyar Postánál lehet feladni az 50 grammnál könnyebb leveleket. Január elsejétől ugyanis megnyílt a hétköznapinak számító küldemények piaca tíz európai uniós tagországban, köztük Magyarországon is.

Ezzel elvileg nem lesz akadálya annak, hogy versenytársakat kapjon a Magyar Posta. Az egyik legnagyobb rivális Ausztriából érkezik, elsőként az osztrák posta 100 százalékos tulajdonában lévő Feibra Kft. adta be piacra lépési kérelmét a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH), január 2-án. Justin István, a kft ügyvezető igazgatója azt mondta, az osztrák posta egyik fő stratégiája a kelet-európai befektetések kiterjesztése.

Annak ellenére, hogy a levélpostai forgalom az utóbbi időben csökkent, a Feibra Kft. vezetője szerint megéri a beruházás, mert bár szűkül, de továbbra is „érdekes” méretű a piac. Több százmillió küldeményről van szó – tette hozzá. Az NMHH-nak negyvenöt nap alatt kell elbírálnia a kérelmeket, a törvényi szabályozás értelmében pedig egy hónappal meghosszabbítható határidő. Justin István bízik a február végi, március eleji nyitásban, miután úgy véli, kérelmük nagyon jól összeállított. Az osztrák tulajdonú társaság Magyarország vezető reklám- és szóróanyag terjesztő vállalkozása. A piacnyitás után elsősorban a borítékokat nagy tömegben feladó cégek levélpostai küldeményeinek kézbesítésére koncentrálnának.

Rajnai Attila, az állami tulajdonú Magyar Posta gazdasági vezérigazgató-helyettese a várható piaci változások kapcsán azt mondta, a cég nem fél a nyitástól, felkészültek az új körülményekre. Megjegyezte, a magyar cég kezében csak két monopólium maradt: a bélyegkibocsátást és a hivatalos iratok kézbesítését továbbra is csak a Magyar Posta végezheti.

A vezérigazgató-helyettes szintén úgy véli, hogy az sms és az e-mail előtörésével egyre csökkenő magánlevelezés ellenére is vonzó lehet a piac. Az állami cég munkatársa szerint a postai küldemények piacának az új technológiák ellenére is vannak és lesznek olyan „releváns lehetőségei”, amelyek jelentős bevételeket tudnak hozni. A cégek ugyanis, így a mobilszolgáltatók, bankok vagy a biztosítók, továbbra is meg kell, hogy szólítsák ügyfeleiket, számlákat kell, hogy küldjenek nekik.

Rajnai Attila szerint a versenyből alapvetően a szolgáltatás minőségének javulása következik, mert így lehet az ügyfeleket megtartani, illetve elcsábítani a konkurensektől. Rajnai Attila hangsúlyozta, a Magyar Posta bevételei 70 százalékban eddig is a versenypiacról származtak. A nagybani feladóknak pedig olyan komplex ajánlatokat tettek, amelyekbe a levelek kézbesítése mellett a számlalevelek nyomtatása, borítékolása és digitális szolgáltatások nyújtása is beletartozik.

Arra a kérdésre, hogy az európai piacnyitás után a magyar állami cég is tervez-e külföldi terjeszkedést, Rajnai Attila azt válaszolta, „nem mondhatjuk azt, hogy a Magyar Posta nem fog ilyen tevékenységben gondolkodni, és hogy eddig is nem merültek fel ezzel kapcsolatosan kérdések”.

hirado

2013.01.04. 13:40

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek