
Kékestetőn már 28-30 centiméternyi hó esett, hasonló a helyzet Mátraszentistvánon is. Mindkét helyen hóágyúznak, hogy ki tudják szolgálni a több ezer síelőt.
Erbeszkorn Tamás, a Mátraszentistváni sípálya sajtószóvivője A Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában elmondta, idén 40 millió forintot költöttek fejlesztésre, a december 14-i nyitásra bővítették a beléptető rendszert, kicserélték a pályavilágítást. Új hóágyúkat is vásároltak, mostanra összesen 16 darab van belőle, így még több havat tudnak egyszerre gyártani, egy nap akár 30-40 centit is. Ebben a szezonban idáig összesen nyolcezer köbméternyi vizet hóágyúztak ki, ami azt jelenti, hogy a nyitásra három sípálya lesz majd használható, a hóréteg vastagsága pedig több mint fél méter.
A természetes hó vastagsága 20-25 centiméter, ha azt betömörítik, és hóágyúznak rá, akkor lesz igazán használható a pálya, magyarázta Erbeszkorn Tamás. Hozzátette: Mátraszentistvánon található az ország legszélesebb, 300 méteres sípályája, egy kényelmes kék jellegű pálya, amelyen jelenleg 50 centis a hó, de még „hizlalják”. A pálya ezer méter hosszú, egy csákányos és egy korongos lifttel lehet a tetejére feljutni, a szállítókapacitás pedig óránként körülbelül 2500 fő. A síparkban összesen mintegy 4,5 kilométernyi sípálya-rendszer van, köztük kék, piros és fekete pálya, a Funparkot pedig különböző elemekkel építik be minden szezonban – ez várhatóan a két ünnep között nyit majd ki.
Kékestetőn rekordmennyiségű, 25-30 centiméter hó hullott. Eddig csak néhány bátor síelő és snowboardos vette birtokába a hegyet, a felvonók még nem működnek, mondta a Klausmann Viktor, a Magyar Síakadémia Egyesület elnöke. Hozzátette: nem is emlékszik, hogy december elején lett volna ilyen szép hó, olyan a hangulat, mint karácsonykor. A hóágyúk folyamatosan üzemelnek, masszív alapot szeretnének képezni a déli sípályára, amely hosszan, akár március elejéig is kitart.
A hazai sícentrumok december közepén nyitnak, a szezon végéig átlagosan 50-60 ezer sportolni vágyót várnak.
A Miskolctól 25 kilométerre található, 950 méter magasan fekvő Bánkúti Sícentrum az ország egyik legjobb adottságú téli sportközpontja. A nyolc pályát és kilenc – részben – tárcsás felvonót működtető Bánkúti Síklub civilek erőfeszítése révén maradhatott fenn, az egyetlen bevételt jelentő bérletárak éppen, hogy fedezik a működési költségeket. Az idén decemberben 40 éves síklub múlt szombaton már megnyitotta az idei szezont.
Varga József, a Bánkúti Síklub elnöke elmondta, a Bánkúti Sícentrum védett területen fekszik, a hóágyúzás ennek ellenére megoldható lenne, ez csak pénzkérdés. A Nemzeti Park részéről többször is elhangzott, hogy az összegyűjtött csapadékvízzel lehetne hóágyúzni. Ehhez azonban egy 8-10 ezer köbméteres tározó megépítésére lenne szükség, amelynek a költsége körülbelül 70-80 millió forint. A másik megoldás az lenne, hogy valamilyen külső vízforrásból, például Ómasáról, a Garadnából, vagy a Hámori-tóból vinnék fel a vizet – ettől azonban a Nemzeti Park ódzkodik. A nonprofit egyesületként működő Bánkúti Síklubnak nincs pénze a víztározó megépítésére, s mivel a terület nem magánosítható, befektetőt sem találnak a beruházáshoz.
hirado
2012.12.16. 00:27