HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Az oktatási államtitkársághoz vonultak a középiskolások

t: 252

Az oktatási államtitkársághoz vonultak a középiskolások

Újabb demonstrációt tartottak Budapesten és vidéki városokban is.

Az oktatási államtitkárság épülete előtt demonstráltak a középiskolások a felsőoktatási keretszámok csökkentése ellen csütörtökön. A diákok a Széll Kálmán téren tartott tüntetésükről vonultak át Pestre. Megmozdulásukat támogatta az Oktatói és a Hallgatói Hálózat is.

Tóth Fruzsina Márta, a Hallgatói Hálózat egyik szervezője beszédében örömét fejezte ki, hogy a középiskolások is csatlakoztak mozgalmukhoz, és - mint mondta - azt is szeretnék, ha hétfőn a Humán Platform tüntetésére is eljönnének az oktatási államtitkárság épülete elé. Utóbbi eseményen a civil és a kulturális szférában, illetve az oktatásban dolgozók, valamint a tanulók fognak össze.

A rendezvényen felolvasták a Hallgatói Hálózat petícióját, amelyben követelik a keretszámok "legalább a 2011-es szintre" való visszaállítását, a forráskivonás megszüntetését, az elvonások kompenzálását, a hallgatói szerződések eltörlését, a köz- és felsőoktatás átfogó reformját, valamint azt, hogy ez utóbbi biztosítsa a szegényebb családok gyermekeinek bejutását a felsőoktatási intézményekbe.

Az MTI kérdésére Tóth Fruzsina Márta kifejtette: mozgalmukból szeretnék kihagyni a politikát, nem az ellenzék mögé szeretnének felsorakozni, hanem az oktatást akarják megreformálni, ugyanakkor magánemberként minden politikus és pártszimpatizáns megjelenhet rendezvényeiken.

Ábrahám Máté végzős gimnazista, a Diákellenállás a Felsőoktatásért Mozgalom képviseletében azt mondta: céljuk, hogy minél több középiskolást megszólítsanak és aktivizáljanak, mert "ezek a kormányintézkedések leginkább őket érintik". A demonstrálók többek között azt skandálták, hogy "Volt egy álmunk: diploma".

Vidéki demonstrációk

Délelőtt ülődemonstrációval tiltakoztak a pécsi Leőwey Klára Gimnázium tanulói a felsőoktatást érintő kormányzati intézkedések ellen.

A baranyai megyeszékhely középfokú oktatási intézményének több száz diákja az iskola dísztermében gyűlt össze az első három tanóra idejére, hogy nemtetszését fejezze ki az államilag finanszírozott felsőoktatási férőhelyek számának csökkentése, és a "röghöz kötés" miatt.

Mintegy félezer diák délután egyebek mellett "A jövőnkről mi döntünk!", "Anyu, add el a házat, diplomát szeretnék!" és "2014-ben már mi is szavazunk!" feliratú transzparensekkel érkezett a pécsi 48-as térre. A tömegben feltűntek helyi szocialista és jobbikos politikusok, a demonstráción felszólaltak a két párt ifjúsági szervezeteinek képviselői is, de fellépésük megosztotta a hallgatóságot.

A tüntetők a beszédek után a Széchenyi térre, majd a kormányhivatal József Attila utcai épülete elé vonultak, és be akartak menni, de biztonsági őrök és rendőrök útjukat állták. Hargitai János Baranya megyei kormánymegbízott azonban kijött hozzájuk és képviselőiknek egy későbbi időpontra tárgyalási lehetőséget ajánlott. A demonstrálók ezután a "Nem hagyjuk!", a "Tanulni akarunk! "Hoffmann Rózsa mondjon le!" jelszavakat skandálva erős rendőri biztosítás mellett újra a Széchenyi térre vonultak, ahol megbeszélték, hogy újabb tiltakozó akciókat tartanak, végül szétszéledtek.

Séta Dunaújvárosban

Közben a hallgatói létszám várható csökkenéséről is szó volt a Dunaújváros Főiskola diákjainak tiltakozó gyűlésén. A hallgatók a főiskola épületéből a városháza elé sétáltak. A mintegy kétszáz résztvevő előtt a DF hallgatói önkormányzatának elnöke, Adorján László azt mondta, hogy a tervezett átalakítások veszélybe sodorhatják a főiskola jövőjét, miközben a műszaki felsőoktatás prioritását hangsúlyozza a kormány.

A fórumon elhangzott: az idei tanévben 500 teljes vagy részösztöndíjas diák tanul a főiskolán, ez a számítások szerint 120-ra csökkenhet, miközben az intézményt hétezer fő oktatására tervezték. A rendezvény végén Adorján László felolvasta követeléseiket, majd a diákok rendőri felvezetés mellett a városháza elé vonultak, miközben azt skandálták, hogy "Le a tandíjjal!". A rendezvényen néhány pedagógus és középiskolás tanuló is részt vett.

December 21-én tárgyalja a hallgatók javaslatát a szegedi közgyűlés

A szegedi közgyűlés valamennyi tagja támogatta csütörtökön, hogy a testület december 21-én napirendre tűzze a hallgatói sztrájkbizottságnak a Szegedi Tudományegyetem támogatását kérő javaslatát.

A közgyűlés csütörtöki rendkívüli ülésén mintegy félszáz hallgató jelent meg kereplőkkel felszerelkezve, a képviselők támogató döntését pedig hangos tapssal fogadták. A sztrájkbizottság azt kéri a közgyűlés tagjaitól, képviselőként mindent kövessenek el azért, hogy megmaradjon az SZTE tizenkét kara, képzési rendszere, 30 ezres hallgatói létszáma és az intézmény autonómiája. A hallgatók azt is elvárják a képviselőktől, hogy a gimnazisták ne az utolsó pillanatban értesüljenek továbbtanulásuk feltételeiről.

A közgyűlést követően Botka László polgármester újságíróknak úgy fogalmazott, hogy Szeged jövője összefonódik az egyetemmel. A politikus hangsúlyozta: minden szegedinek kötelessége kiállni az egyetem mellett, mert kilencven éve ez adja a város erejét. A polgármester közölte, megérti a diákok felháborodását, hiszen az államilag támogatott helyek számának csökkentése azt eredményezheti, hogy sok tízezer tehetséges, de nem tehetős fiatal kiszorul a felsőoktatásból.

Féltik a gyöngyösi tudásközpontot a diákok

Nyílt levelet adtak át Gyöngyös polgármesterének a Károly Róbert Főiskola diákjai csütörtök este a város főterén - közölte a hallgatói önkormányzat elnöke az MTI-vel. Szabó Gergő Krisztián elmondta: a hallgatók elérték céljukat, mert Faragó László (Fidesz-KDNP) polgármester arról biztosította őket, hogy a rendelkezésére álló fórumokon megosztja a diákok gondjait, azokra lehetőség szerint megoldást is keresve.

A hallgatói önkormányzat elnöke hozzátette: a nyílt levélben - a négy, központilag megfogalmazott követelés mellett - a gyöngyösi intézmény leépülésének veszélyeire is felhívják a figyelmet. Az ötven éve működő tudásközpont háttérbe szorulása ugyanis beláthatatlan következményekkel járhat a hátrányos helyzetű Észak-Magyarországon a hallgatók szerint.

hirado

2012.12.13. 20:08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek