
A HÖOK és a Rektori Konferencia azt szeretné elérni, hogy a kormány tárgyaljon velük - közölte a Szegedi Tudományegyetem rektora.
Lezárták a Petőfi hidat, majd a Kossuth térre vonultak a kormány napokban elfogadott felsőoktatási koncepciója, azon belül elsősorban a keretszámok tervezett csökkentése miatt tiltakozó felsőoktatási hallgatók. A Hallgatói Hálózat és más csatlakozó szervezetek fórumának résztvevői hétfő késő délután döntöttek erről. Szegeden a Csongrád Megyei Kormányhivatal épületében kezdtek tiltakozó akciót diákok és oktatók.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában azt mondta: a hallgatók önállóan tervezték meg az akciót, a délutáni hallgatói gyűlés békésen, „civilizált légkörben” zajlott.
A rektor úgy fogalmazott: az intézkedéscsomag egyik nagy problémája a tartalmi okok mellett az, hogy nem egyeztettek a Rektori Konferenciával.
„Mindig kifejeztük, hogy tudásunkkal, szakértelmünkkel segítenénk a kormánynak. Nem vidéki vagy fővárosi kiskirályok vagyunk, akiknek a feudális felsőoktatásban rejlő személyes érdekek védelme jár a fejében, többségünk külföldet járt, nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező ember, ha valaki partnernek tekint bennünket, meggyőződésem, hogy tudunk segíteni” – fejtette ki.
Elmondta: a Rektori Konferencia múlt hét csütörtökön adott ki egy állásfoglalást, amelybe a legfontosabb észrevételeket fogalmazták meg.
Hozzátette: állásfoglalásukban kifejezésre juttatták, hogy a rektorok partnerek abban, hogy lényeges átalakulások is történjenek a felsőoktatásban, azonban egy élő rendszerben nem lehet úgy intézkedni úgy, hogy az intézkedések 30-40 százalékos vágásokat jelentsenek, ez Szabó Gábor szerint kezelhetetlenné teszi a helyzetet azoknak a fiataloknak, akik 3 éven keresztül készülnek egy pályára, "majd hirtelen megtudják, hogy az adott pályának egészen mások a finanszírozási feltételei". Hozzátette, az intézkedések a felsőoktatás vezetése számára is kezelhetetlenné teszik a rendszert.
Arra a felvetésre, hogy egyes vélekedések szerint a Szegedi Tudományegyetem bezárása is a levegőben lóg, azt mondta: jelenleg bármely intézmény bezárása megtörténhet; ha a Szegedi Tudományegyetemet – amely az egyik legjobb egyetem az országban – lényeges kár éri, az nem csak az egyetem kára, hanem a magyar felsőoktatás és az ország kára is. A rektor azonban leginkább attól tart, hogy az egyetem nem abban a minőségben tud tovább működni az intézkedések nyomán, ahogyan jelenleg működik. Hozzátette: jóval kevesebb pénzből is ki lehetne adni azokat a diplomákat, melyeket jelenleg az egyetem kiad, de „a középszerűség egyetemét kár fenntartani”.
Hangsúlyozta: a HÖOK és a Rektori Konferencia azt szeretné elérni, hogy a kormány tárgyaljon velük.
Szabó Gábor hangsúlyozta: a Diákhitel II. ugyan egy előnyös konstrukció, azonban szerinte ez a hitel nem egy kiegészítő segédeszköz, hanem maga a megoldás, ezhel pedig nem ért egyet.
Szerinte a kormány "joggal büszke arra, hogy a lakosságot a svájci frank adósságcsapdájából kivásárolta", azonban ez a kormány most a pályakezdő fiatalok vállára kíván rakni egy 3-4 millió forintos adósságterhet.
Kiemelte: nem tudja támogatásnak tekinteni a diákhitelt, mert adósságot generál. Nem fogadja el továbbá azt a kommunikációt sem, hogy a diákhitel, és az államilag támogatott keretszám között egyenlőségjelet tesznek, mert ez utóbbi kötelezettséget létesít a hallgató számára abból a célból, hogy ne hagyják ez az országot, a diákhitel azonban egy tényleges adósságot generál.
A diákhitelre fontos szerep várna egy olyan rendszerben ahol megfelelő mennyiségben rendelkezésre állnak az állami keretszámok – tette hozzá.
Szabó Gábor, aki egyben a Magyar Innovációs Szövetség elnöke is, azt mondta, aggódnak azért, hogy az államilag támogatott keretszámok elvonása éppen a munkaerőpiac által várt és igényelt műszaki, és természettudományos jelentkezések számát fogja drasztikusan csökkenteni.
Hozzátette: azt szeretnék, hogy a kérdés ne politikai, hanem szakmai ügy legyen.
hirado
2012.12.10. 21:07