
Hétfő este nyílt fórumot tartottak a Szegedi Tudományegyetemen a felsőoktatási keretszámok tervezett változása miatt. A fórum után a diákok átvonultak a kormányhivatalhoz.
A szegedi hallgatók a törvényeket betartva folytatják a demonstrációt jelentette ki Török Márk, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) hallgatói önkormányzatának elnöke hétfő este a Csongrád megyei kormányhivatal épülete előtt.
A Szegedi Tudományegyetem auditórium maximumában tartott nyílt fórum után mintegy kétszáz hallgató átvonult a Csongrád megyei kormányhivatal épületéhez, hogy csatlakozzon társaihoz, akik még délben kezdtek tiltakozó akciót ott.
Török Márk a hallgatókhoz szólva hangsúlyozta, csak akkor érhetik el céljaikat, ha a törvényeket betartva képviselik érdekeiket. A szegedi hallgatói önkormányzat ezért a Hallgatói Hálózat helyi csoportjával együtt kedden eldönti, hol kezdenek újabb tiltakozó akciókat.
Érdemi egyeztetést követelnek a szegedi diákok
Érdemi egyeztetést követeltek a felsőoktatás jövőjéről a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) auditórium maximumában hétfő este rendezett fórumon résztvevő hallgatók és oktatók.
A felsőoktatási keretszámok tervezett változása miatt összehívott nyílt fórumon részt vett az SZTE szinte valamennyi dékánja és az intézmény rektora, Szabó Gábor akadémikus is.
A jelenlévő mintegy nyolcszáz ember közfelkiáltással elfogadta azt a javaslatot, hogy a Magyar Rektori Konferencia a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK), a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével (FDSZ) és más érintett szervezetekkel közösen kezdeményezzen tárgyalást a kormánnyal a felsőoktatással kapcsolatos kérdésekről.
A fórum résztvevői a Budapesten megfogalmazott követelésekhez hasonlóan felszólították a kormányt, hogy kezdődjön el a köz- és felsőoktatás átfogó reformja, úgy, hogy annak irányát a szakemberek határozzák meg. Követelték, hogy a teljes állami támogatású helyek száma ne csökkenjen a 2011. évi alá, állítsák le forráskivonást a szektorból, töröljék el a hallgatói szerződéseket, ne korlátozzák az egyetemi autonómiát, valamint teremtsék meg a társadalmi esélyegyenlőséget a felsőoktatásban.
Szabó Gábor rektor felszólalásában elsősorban az egyeztetés és a kormányzati lépéseket alátámasztó hatástanulmányok hiányát kifogásolta. "Sokszor elhangzik az a cinikus mondat, hogy senki sem kérdezi meg a békákat, mielőtt lecsapolják a mocsarat. Aki azonban bennünket békának néz, jöjjön ide, s nézzen a szemünkbe" - fogalmazott az akadémikus.
A professzor hangsúlyozta, csak jósolni lehet arról, hogy az ország jövőjére milyen hatással lehet a kormány által tervezett intézkedéscsomag.
A hallgatói létszámok csökkenését ideig-óráig még túlélheti az intézmény, az azonban kérdéses, hogy a minőségi felsőoktatás feltételei megmaradnak-e tette hozzá.
A rektor emlékeztetett: már két éve közös állásfoglalást bocsátottak ki a hazai nagy egyetemek, e szerint a 15-20 százaléknál nagyobb keretszámváltozást nem tudják elviselni sem a fiatalok, sem az intézmények.
hirado
2012.12.10. 20:59