
December elsejétől fél évig senki sem kerülhet utcára hitel- vagy közműtartozás miatt. A hátralékosok akár több százezren lehetnek.
„Elveszítettem a munkámat, elfogyott a pénzem, albérletben voltam, de mennem kellett onnan”, meséli a Város Mindenkié szervezet egyik aktivistája. Papp Csaba azonban nem halmozott fel tartozást, inkább egy hajléktalanszállóra költözött. A csoportnak friss adatai is vannak arról, hogy országosan hány háztartásban halmozhattak fel nagyobb mértékű hátralékot. „Egész Magyarországot tekintve körülbelül félmillió háztartásnak lehet elmaradása: lakbér, közös költség, közüzemi díjhátralék vagy banki adósság. A félmillió háztartás körülbelül kétmillió embert érint”, tette hozzá Papp Csaba.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének novemberi adata szerint az utolsó három hónapjában 2700 ingatlan vár kényszerértékesítésre, de késedelmes hitelfizetés miatt ez a probléma 112 ezer ingatlant veszélyeztet. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara statisztikája szerint idén 250 kilakoltatást végeztek.
Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum alapítószervezője azt mondta, a legtöbb ember önhibáján kívül, többnyire a munkahelye elvesztése miatt lesz fizetésképtelen. A kilakoltatási kérdés nem fizetési akarat kérdése, ezeknek az embereknek nincs miből fizetniük, tette hozzá. Simó Endre szerint a bajba jutott családok többsége a kilakoltatási moratórium alatt nem tud tartósan megkapaszkodni, így tavasszal ismét veszélybe kerül.
hirado
2012.11.25. 22:58