
A horvát-magyar határon napokon belül elöntheti az árteret a folyó. Partra húzták a kikötőmólókat is, hogy ne sodródjanak el. A horvátok és a szlovének felajánlották segítségüket az érintett szakaszok védelmében. Magyarországon több folyó is kilépett medréből. A Rába házakat veszélyeztet és utakat kellett lezárni.
Terepjáróval és gumicsizmában tudták megközelíteni az elöntött területeket Molnaszecsődnél. A megáradt Rába kerteket és házakat lepett el. 20-30 centiméter magasan hömpölygött a folyó. Több utat is le kellett lezárni. „Meglepetésszerűen több jött, mint amire számítottunk. A körmendi tűzoltóság segítségével Körmendről homokzsákokat hoztunk, üres zsákjaink vannak, a faluból összeszedtünk, akiket lehet és zsákolunk" – nyilatkozta Károlyi Gyula, Magyarszecsőd polgármestere.
Nem ilyen kritikus a helyzet a Dráva mentén, Drávasztáráván, bár itt is felkészültek arra, hogy érkezik az árhullám. Még a hajókikötő-stéget is kihúzták a vízből, mert attól tartanak, hogy elviszi a megáradt folyó.
Drávasztáránál és az árterületeken lakóházakat ugyan nem, de állatokat már annál inkább veszélyeztet a víz. Ezért a vadászatok nagy részét lemondták a környéken és inkább mentik a magasleseket, valamint elterelik a vadakat az ártérről a szakemberek. "Veszély lehet, hogy az apró malacok nem tudnak elmenekülni, mert hozzászoktak, hogy etetjük őket és nem tudjuk őket elkergetni" – közölte Halász Tibor, a Drávasztárai Vadásztársaság elnöke.
A Dráva mentén utoljára a '70-es évek elején volt hasonló árhullám. "Mindkét árvízvédelmi szakaszunkon készültséget fogunk elrendelni holnap reggeltől" – mondta Pecze János, a DDVIZIG Vízkár-elhárítási Osztály vezetője.
Az előrejelzések szerint azonban a rekord árhullám elmarad a Dráván.
Másodfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget a Murán
Másodfokúra emelte az árvízvédelmi készültséget a Murán a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, miután Letenyénél szerdán 17 órakor 371 centiméteres vízállást mértek - közölte a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a honlapján.
Az igazgatóság tájékoztatása szerint lakosságvédelmi szempontból nincs lényeges következménye a készültségi fok emelésének, az eddigi intézkedések biztosítják az önkormányzati védvonalnak minősülő Muraszemenye védelmét.
A katasztrófavédelem korábban azt közölte, hogy a településen három helyszínen tizenöt köbméter homokot tárolnak és előkészítettek ötszáz homokzsákot. A védekezéshez a településen tíz polgári védelmi műszaki kézi mentő és tíz közmunkás vonható be, ugyanakkor valószínűsíthető, hogy a Mura teljes zalai szakaszára vonatkozóan nem lesz szükség további lakosságvédelmi intézkedésre.
Gaál Róbert, az igazgatóság központi védelemvezetője az MTI-t a nap folyamán arról tájékoztatta, hogy a Mura az elmúlt 24 órában mérsékelten, egyenletesen áradt, Letenyénél szerda hajnalban érte el az elsőfokú készültséget jelentő 330 centimétert. Murakeresztúron megjelent a víz a hullámtér területén, ezért a zsilipeket lezárták. Az igazgatóság gátőrei, műszaki szakemberei ezen a szakaszon is fokozottan járőröznek - tette hozzá.
hirado
2012.11.08. 10:19