A Reuters által megkérdezett elemzők szerint az infláció a jegybank és a kormány által kijelölt céloknak megfelelő pályán marad a következő két évben, idén decemberben pedig 3,3 százalékos áremelkedés várható.
A hírügynökség konszenzusa szerint az áfacsökkentés nyomán a jövő év végére 2 százalékra csökkenhet az infláció, ám 2007 utolsó hónapjában 2,9 százalékos ráta várható. Az államháztartás helyzetét az elemzők továbbra is a kormánnyal ellentétesen ítélik meg: szerintük a deficit lefaragásának a kabinet által felvázolt menetrendje tarthatatlan, így jelentős késedelmet szenvedhet az euró magyarországi bevezetése, ami a konszenzus szerint 2013 előtt nem várható.
A Reuters-előrejelzés szerint nagy a kockázata, hogy az EU visszadobja a legfrissebb konvergenciaprogramot. Ebben az esetben a Fitch után más hitelminősítők is leronthatják Magyarország besorolását.
Az alapkamat tartására számít a piac
A piaci elemzők egyhangú véleménye szerint a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa hétfői ülésén nem változtat a jelenleg 6 százalékos alapkamaton. Egy esetleges kamatvágás túlságosan kockázatos lenne, ez pedig ellentmondana a jegybank által kommunikált óvatosságnak, kamatemelésre pedig nincs szükség.
A hétfői döntésben egyetértő makroelemzők ugyanakkor erősen megosztottak a jövő évi kamatpályát illetően. A Reuters konszenzusa többségük 5,5 és 6 százalékos kamatszintet vár jövő decemberre, ám a prognózisok két széle - 4,75 és 8 százalék - között óriási, 3,25 százalékpontnyi a különbség.
A jövő év végére 6 százalékos kamatot valószínűsítő Pintér András, az Inter-Európa Bank szakértője szerint a 2006-os kamatpályát ugyanaz a kettősség jellemzi, mint a jelenlegi helyzetet: a kedvező infláció, illetve a kedvezőtlen egyensúlyi és külső környezeti hatások kioltják egymást
hirado
2005.12.16. 11:19