Az EU versenyhatósága feltételekkel ugyan, de január közepéig jóváhagyja a Mol-E.On-ügyletet - vélik a Népszabadság által megkérdezett szakértők. A tranzakció keretében a német vállalat megvásárolja a hazánkban gyakorlatilag monopolhelyzetet élvező gáznagykereskedő-, illetve gáztároló cég 75 százalékát, valamint a gázimportőr 50 százalékát, mely utóbbiban partnerként részt vesz a Gazprom is.
Becslések szerint a csomag értéke az átvállalt hitelekkel együtt mintegy 800 millió euró. A Népszabadság úgy tudja, az E.On nem kényszerül majd "látványos" engedményekre, így nem kell lemondania sem gázszolgáltatói, sem villamosenergia-piaci részesedésekről. Feltételül szabhatja viszont az EU, hogy adott mennyiséget esetenként az E.On magyar kereskedője akkor is kénytelen legyen értékesíteni, ha ez nem állna érdekében.
Brüsszel hasonlóan "kemény" álláspontot képvisel a mostani eljárásban nem szereplő gázszállító-vezetékhálózat ügyében is. Erre ugyanis a német befektető legfeljebb 75 százalékos opciót szerzett. Az E.On szerint ez az üzletág nem része a mostani engedélyezésnek, mivel az opció esetleges lehívása új eljárást igényelne. Sokat elárul ugyanakkor, hogy a Mol 2010-ig szóló stratégiájában szintén szerepel a gázszállító vezetékhálózat.
Északon épít gázvezetéket a Gazprom
Az orosz alsóház pénteken módosította azt a törvényt, amely megtiltotta külföldi cégek tulajdonszerzését a Gazpromban. A jogszabály feloldja a külföldieket érintő korlátozásokat, de leszögezi: az állami hányad nem lehet kevesebb 50 százalék plusz egy részvénynél.
Szakértők szerint a liberalizálás után is csak 25 százalékig emelkedhet
a külföldi tulajdon együttes hányada, de az orosz gázcég papírjai a legvonzóbbak közé kerülhetnek a feltörekvő piacokon és a vállalat tőzsdei értéke 17 milliárd dollár fölé emelkedhet a jelenlegi 4,15 milliárdról. A társaság egyébként pénteken megkezdte az észak-európai gázvezeték építését, amely a Balti-tenger alatt közvetlenül juttatja majd el a szibériai gázt Németországba.
Az új hálózat elkerüli a jelenlegi tranzitországokat, köztük a Gazprommal vitában álló, a földgázt Magyarországra is közvetítő Ukrajnát. A beruházásban részt vesz a német Wintershal és az E.On is. Az 1200 kilométeres, évi 55 milliárd köbméter kapacitású vezeték megépítése jelentősen csökkenti a kaszpi térséget Magyarország érintésével Nyugat-Európával összekötő Nabucco-vezeték esélyeit.
hirado
2005.12.12. 10:05