HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BŰNÜGY > 160 családon belüli erőszak Tolna megyében négy hónap alatt

t: 1181

160 családon belüli erőszak Tolna megyében négy hónap alatt

A rendőrség adatai szerint Tolna megyében elsősorban nem a családgondozók, hanem a sértettek, a mentők és a polgárőrök jelzik a családon belüli erőszak eseteit a hatóságnak.

Ez azt mutatja, hogy a jelzőrendszer még mindig nem működik ideálisan - írta Soczó László megyei rendőr-főkapitány a Tolna Megyei Közgyűlés elé tárt összegzésben. A rendőrségi adatok szerint 2011-ben Tolnában a családon belüli erőszakos esetek 83 százalékában maga a sértett kért segítséget, kisebb részben az elkövető vagy a hozzátartozók fordultak a rendőrséghez.

Gáspár Ildikó, a főkapitányság főelőadója az MTI-nek a jelzőrendszerrel kapcsolatos tapasztalatokról elmondta: a rendőrséghez csak a visszatérő családi konfliktusok esetén fordulnak a szociális szakemberek. "Tény, hogy ha intézkedésre került a sor, legtöbb esetben maga a sértett vagy az egyik családtag hívta a rendőröket, később viszont a családsegítő és gyermekjóléti szolgálatok munkatársaival folyamatosan tájékoztatjuk egymást a fokozott figyelmet igénylő családokról" - tette hozzá.

Mint mondta, a jelzőrendszernek tagjai mások mellett a gyermekorvosok, a védőnők, a pedagógusok is; a gyámhivatallal, a gyermekjóléti és családsegítő szolgálatokkal a rendőrség napi kapcsolatban áll.

A főkapitány beszámolója szerint annak, hogy a családgondozók gyakran késlekednek a jelzéssel, az az oka, hogy helyben élnek, és félnek az agresszív családtagoktól. Gáspár Ildikó ezzel kapcsolatban megjegyezte: volt olyan pedagógus és családgondozó is, aki jelezte, nem szeretné, ha kiderülne, hogy ő jelezte az ügyet a rendőrségnek. Attól tartottak, az érintett családok részéről esetleg retorzió érheti őket. "Ettől függetlenül még kötelességük megtenni a jelzést" - mondta.

Tolna megyében 2011-ben 381, 2012 első négy hónapjában 160 családon belüli erőszaknak minősülő esetről szerzett tudomást a rendőrség. Az esetek mintegy felében vita, veszekedés miatt kértek tőlük segítséget, és egyharmadában történ bántalmazás. Kisebb részben előfordult zaklatás, fenyegetés és garázdaság, néhányszor pedig a gyermekek láthatásával kapcsolatban nem tudtak megegyezni a felek. Tolna megyében a rendőrség 2011-ben mindössze 12 esetben rendelte el az elkövető családtag ideiglenes, megelőző távoltartását. Gáspár Ildikó szerint ennek okai részben a szigorú jogi feltételek, valamint az, hogy legtöbbször a sértettek nem kérték az intézkedést.

A TMRFK főelőadója kitért arra is, hogy az utóbbi időben nőtt azon esetek száma, amikor ittasan követik el a családon belüli erőszakot, továbbá amikor felnőttek bántalmazzák idős szüleiket.

hirado

2012.05.13. 11:55

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek