HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Csődeljárásban is rekorderek vagyunk

t: 529

Csődeljárásban is rekorderek vagyunk

A szomszédos Szlovákiának és Ausztriának is igen roszszak a mutatói: a működő cégek 1,9, illetve 1,8 százaléka húzta le a rolót a vizsgált időszakban. Csehországban ugyanakkor ez az arány mindössze 0,2 százalék.

A hazai szakemberek régóta hangsúlyozzák, hogy a csaknem másfél évtizede született – és azóta sokszor módosított – magyar csődtörvény ellentmondásos, áttekinthetetlen. Nem felel meg a gazdasági kívánalmaknak, nem védi a hitelezői érdekeket, nem teszi lehetővé a bajba került cégek reorganizációját és a menthetetlen vállalkozások gyors – lehető legkisebb veszteséggel járó – kivezetését a gazdaságból.

A vállalkozások megmentésére szolgáló csődeljárások száma Magyarországon hosszú ideje nem éri el az évi ötvenet sem, míg a felszámolások folyamatosan emelkednek. A Felszámolók Országos Egyesületének adatai szerint az év elején mintegy 19 ezer cég állt felszámolás alatt, csaknem kétezerrel több, mint tavaly januárban.

Csőke Andrea, a Fővárosi Bíróság bírája úgy látja, a hitelezők számára gyorsabb és kifizetődőbb felszámolást kezdeményezni, mint végrehajtást kérni az adós ellen. Kft., rt. elleni felszámolási kérelem esetében mindössze ötvenezer forint illetéket kell leróniuk, és kezdeményezésükre általában az adósok egyharmada megfizeti tartozását, még mielőtt a bíróság elrendelné a felszámolást.

A bírónő tapasztalatai szerint azért is sok a felszámolás, mert számos cég úgymond bevált gyakorlata, hogy – a teljes tönkremenetel előtt – egy másikba menti át vagyonát, és „újraéled”. Ezt büntetlenül megismételheti. Arra ügyel, hogy a számára fontos hitelezőket – a beszállítókat például – kifizesse, amúgy pedig sorsára hagyja a kiürített vállalkozást és a többi hitelezőt, köztük az adóhivatalt meg a társadalombiztosítást. Ma a felszámolások 90 százaléka kiürített cégek ellen folyik.

A szakemberek régóta szorgalmazzák egy új törvény megalkotását, amelynek folynak is az előkészületei, vitái. Csőke Andrea véleménye, hogy addig is nagy szükség lenne legalább a cégvezetői, illetve tulajdonosi felelősség szabályainak kidolgozására, így arra, hogy a hitelezők felléphessenek velük szemben, ha nem tették meg a kívánatos lépéseket a csőd elkerülésére.

[LHP.HU]

2005.02.08. 12:40

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek