HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Reszkess, devizaadós?!

t: 501

Reszkess, devizaadós?!

Az Európai Központi Bank (ECB) tegnap öt év után először szigorítást hajtott végre: a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 2,25 százalékra emelte az irányadó kamatot. A frankfurti székhelyű jegybank a döntéshez mellékelt kommentárjában jelezte, hogy nem várható újabb emelés, a magyar devizaadósokat azonban már ez a döntés is rosszul érintheti - olvasható a Napi Gazdaságban

A jövő év második negyedében akár 100 bázisponttal emelkedhet az alapkamat Magyarországon - derül ki az ING Bank Global Outlook című kiadványából. Az indoklás szerint a szigorítást kikényszeríti majd a forintra nehezedő piaci nyomás, amit a magasabb eurózóna-kamat valamint a politikai bizonytalanság válthat ki. Ezt megelőzően ugyanakkor egy 25 bázispontos kamatcsökkentésre lehet számítani - áll az előrejelzésben. Az ING elemzői egyébként a visegrádi négyeket illetően hosszabb távon is a pozitív sztori folytatódására számítanak, szerintük a fundamentumok alapján a kelet-közép-európai térség valutái még mindig jó vételnek számíthatnak.

A kamatemelés a magánszemélyek számára önmagában még nem lenne aggasztó, hiszen az euró alapú kölcsönök állománya csekély, de vannak bankok, amelyek úgy számolnak, hogy az ECB-kamatot követni fogja a svájci kamat, svájci frankban pedig az utóbbi idők devizahitel-boomjának köszönhetően igen sokan adósodtak el. Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője szerint biztosra vehető, hogy a svájci jegybank december 15-én 25 bázispontos kamatemelésről dönt.

A Budapest Bank az ECB-döntés lehetséges hatásait ismertetve közölte: a jelzáloghiteleknél januárnál hamarabb nem terveznek kamatemelést, de ha ez mégis elkerülhetetlen lenne, átázásra akkor sem kerülne majd sor, vagyis a régebbi adósok terhei nem emelkednének. A vállalati kamatoknál a BB az irányadó kamatot alkalmazza, így ezeknél automatikus a drágulás, csakúgy, mint a HVB Banknál.

A Népszabadságnak nyilatkozó szakértők szerint a magánszféra eladósodása világjelenség, problémát jelent ugyanakkor, hogy a lakosság gyakran erején felül is vesz fel hiteleket, miközben megtakarításai csökkennek. Ebben szerepet játszhat az is, hogy nálunk még csak most terjed a fogyasztásnak ez a formája, ezért még nem alakult ki a megfelelő tudatos vásárlói magatartás.

Az európai jegybank kamatemelése érinti a magyar gazdaságot is

Az Európai Központi Bank (ECB) kamatemelése áttételesen befolyásolja a magyar konjunkturális folyamatokat, s ezek a hatások is inkább egy esetleges következő lépés után erősödhetnek. Az ECB csütörtöökön ugyan nem helyezett kilátásba újabb szigorítást, de ha ez mégis bekövetkezne, az az emelési ciklus kezdetére utalna, ami megfontolásra késztetné a befektetőket, ennek nyomán pedig megindulhat a portfóliópénzek átrendeződése.

Makroelemzők mindazonáltal úgy vélik, hogy a magyar gazdaság az elméleti modellekhez képest kevésbé kamatérzékeny. A mostani helyzetben kulcskérdés, hogy a jövőre jelentősen csökkenő infláció mennyiben épül be a várakozásokba, mivel így a kamatszint további csökkenése irányában fejthet ki nyomást. Az jegybank várhatóan ez ellen majd sokat tesz a kommunikáció terén - mondta Tóth Illés, a Budapest Economics elemzője a Napi Gazdaságnak. Nyilvánvalóan fennmarad az enyhén, de stabilan pesszimista alaphang, s így, ha a piacok nem kényszerítik ki nemigen várható komoly kamatváltozás - tette hozzá.

Az ECB döntést megelőzően Pintér András, az Inter-Európa Bank elemzője a magyar kamatszint jövőjéről szólva azt mondta, a tartás és a csökkentés mellett is szólnak érvek. A bizonytalan fundamentumok és a romló nemzetközi környezet az előbbit indokolja, míg az alacsony infláció és kedvező kilátások az enyhítés irányába mutatnak. Pintér szerint összességében a tartás a valószínűbb. Hozzátette: kamatemelésre csak abban az esetben kerülhetne sor, ha nemzetközi környezet jelentősen romlana és az euró kurzusa tartósan a 255 forint körül mozogna.

A forintpiacot egyébként megnyugtatta az ECB-emeléshez fűzött kommentár. A forintra nézve ugyanis kedvező, hogy az európai jegybank nem tervez újabb lépést, amelyek nyomán tovább szűkülne a kamatkülönbözet.

hirado

2005.12.02. 09:31

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek