HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BŰNÜGY > Álrendőrök raboltak

t: 1108

Álrendőrök raboltak

Elítélték annak a bandának a tagjait, akik több megyében rendőrnek adták ki magukat, és házkutatásra hivatkozva készpénzt vagy más értékes tárgyakat raboltak.

Összesen több mint 50 év börtönt kaptak az álrendőrök. Elítélték annak a bandának a tagjait, akik több megyében rendőrnek adták ki magukat, és házkutatásra hivatkozva készpénzt vagy más értékes tárgyakat raboltak. A 20 fős csapatban egyébként egy valódi rendőr is volt, ő bilinccsel és hamisított házkutatási engedéllyel segítette társait. Kilenc és fél évet kapott.

Igazi rendőrök bilincselték meg az álrendőröket, miután elítélték a magukat rendőröknek kiadó csoport tagjait. A banda 2008 tavaszától nyár végéig rabolt több megyében. A kilencedik kerületben dolgozott az a rendőr, aki a bűncselekmények kitervelésében és végrehajtásában segített. Tőle kapták a többiek rendőrségi eszközöket: bilincseket, házkutatási papírokat. Az akciókban a valódi rendőr is részt vett és fel is mutatta valódi igazolványát. Az elkövetők például házkutatást színleltek, így szereztek készpénzt, vagy pénzzé tehető tárgyakat. Az egyik esetben 4 millió forint értékű cigarettát foglaltak le az álrendőrök. A lopott dohányárut később eladták.

Az ügyben húsz vádlott szerepelt, akik felfegyverkezve, csoportosan és bűnszövetségben elkövetett bűncselekmények miatt álltak a bíróság előtt. Az elsőrendű vádlott 10 év hat hónap fegyházbüntetést kapott, a volt rendőr pedig 9 év hat hónapot. Ügyvédje szerint az ítélet túl szigorú.

Gyakori, hogy álrendőrök vernek át embereket

Hetente legalább egyszer álrendőrök vernek át budapestieket. Legalábbis ezt mondta korábban az egyik rendőri vezető, aki arról is beszélt, hogy a bűnözők főleg idős embereket csapnak be. A Híradónak igazi rendőrök mutatták be, hogy mi az, amire érdemes figyelni.

Íme, az a három dolog, amire a legjobban kell figyelni

„Amikor egyenruhát visel a rendőr kolléga, akkor itt van a jelvénye, rajta van a rendfokozata és rajta van neve is” – közölte Németh Ágnes, a ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy minden esetben meg lehet kérdezni, hogy melyik rendőri szervtől jött és a 107-es vagy a 112-es számon utána lehet-e nézni.

A rendőrtiszteket oktató tanár azt mondja: az emberek döntő többsége nem is gondolkodik el azon, hogy az elé álló rendőr tényleg a testületben szolgál-e. „Sok rossz vélemény van a rendőrségről, sokan úgy gondolják, hogy bizalmatlannak kell lenni a rendőr iránt. Azonban a tapasztalat mégis csak az, hogy ha szolgálatba helyezi magát, intézkedik, felszólít, álljak meg, igazoljam magam, a legtöbb ember eleget tesz ennek” – mondta Németh Zsolt, kriminológus.

Az oktató szerint az álrendőrökre az a jellemző, hogy megpróbálják megnyerni az ember bizalmát, ami viszont könnyen lebuktathatja őket. A kriminológus azt mondja: egy hatósági intézkedés közben a túlzott kedvesség is feltűnő lehet.

hirado

2012.01.11. 10:27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek