HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > A szupertitok mégis védett marad

t: 597

A szupertitok mégis védett marad

Hétfőn a házelnöknek átadott tervezetet ugyanis már másnap pontosítani akarta Burány Sándor szocialista frakcióvezető-helyettes - a házszabállyal vélhetően ellentétesen. Ez utóbbi szerint ugyanis az előterjesztők utólag nem toldhatnak hozzá újabb részeket a meglévő törvényjavaslathoz. Ha valaki később az Alkotmánybíróság előtt támadta volna meg a javaslatot, jó eséllyel nyerhetett volna a technikai malőr miatt. Ezért vonták vissza a törvényt. A változásokat egybeszerkesztették az eredeti javaslattal, és ezt már új változatként nyújtották be a Ház elnökének. Az MSZP szerint a módosítások csak technikai jellegűek, a törvény lényege változatlan.

A régi és az új verziót összehasonlítva azonban az látható, hogy tartalmi változások történtek: míg az eredeti változat szerint nyilvánosságra kerülhetnek az ügynök, az operatív kapcsolat és a hivatásos alkalmazott személyi adatai, foglalkozása, beszervezésének körülményei, addig az új verzióban már csak azoknak a neve lesz megismerhető, akiknek a személyzeti anyaga a levéltárnál van.

Ennél is lényegesebb, hogy a január 31-i változat szerint egy, részben civilekből, részben a kormány meghatalmazottaiból álló négytagú testület korlátlanul betekinthet a szolgálatoknál levő iratokba. Ez központi jelentőségű lett volna. Az érvényes törvény értelmében ugyanis a szolgálatok bizonyos iratokat kvázi szupertitkosaknak minősíthettek, és azokat maguknál tarthatták. A mostani háromtagú iratátvizsgáló bizottság ezekbe nem tekinthetett bele, hanem sorsukról a Legfelsőbb Bíróság egy bírája döntött.

Burány Sándor szerint a szocialista frakcióban senki sem vitatta, hogy vannak olyan szupertitkos dokumentumok, amelyeknél indokolt, hogy bíró döntsön a titkosságukról. Ezért a passzust csak véletlenül húzták ki a tervezetből. Ennek megfelelően tagadta, hogy ez bármely csoport nyomására történt volna, és azt is, hogy érdemi változtatásokat jelentene.

Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője lapunktól értesült a változtatásokról, és azokat relevánsaknak nevezte. Ezzel szerinte az MSZP visszacsempészett több, a szolgálatoknak kibúvót biztosító részt a törvénybe. "Ha pedig ez a helyzet, az teljességgel elfogadhatatlan, és olyan, mintha semmit sem csináltunk volna" - mondta Fodor.

[LHP.HU]

2005.02.07. 10:27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek