A rendkívül hideg, de legalább napos hétvége után most a napsütéstől is fokozatosan elbúcsúzhatunk: a tél legkellemetlenebb, egészségünkre legveszélyesebb időszaka áll előttünk. Az Európa nagy részét uraló anticiklon egyre erősödik, a frissítő légáramlatok elkerülik a Kárpát-medence térségét. Sajnos elkerülhetetlennek látszik a hideg légpárna kialakulása.
Mindannyiunk számára emlékezetes a december első felében több mint 2 hétig fennmaradó, igen kellemetlen hideg légpárnás időszak. Ilyenkor a hideg, nedves levegő beül a Kárpát-medencébe, az eluralkodó köd hatására minimálisra csökken a besugárzás, és mindezek eredményeként egy szinte változatlan hőmérsékletű, ködös, hideg légréteg alakul ki, melyben fokozatosan feldúsulnak a szennyezőanyagok és a kórokozók. Ez az állapot néha hetekig is fennmaradhat, és járványok, mentális betegségek, súlyos balesetek kísérik, nem is beszélve a megugró fűtési számlákról.
Hétfőtől egy ilyen időszak fokozatos kialakulására kell számítanunk, ami azonban lényegesen rosszabb lesz a decemberinél. Egyrészt most több fokkal hidegebb hőmérsékletekre kell számítanunk, másrészt a téli időszak vége felé szervezetünk vitamintartalékai már kimerültek és a napfényszegény hónapok után mentális állapotunk is a mélyponton van.
Szinte minden napra ugyanazt mondhatjuk: rendkívül hideg, -10, -15 fok, sőt helyenként -20 fok körüli reggelek, -5 fok körüli hideg nappalok. Tartós, egyre nehezebben szűnő ködök, borongós, párás idő, helyenként kevés napsütéssel, gyenge légmozgás. A hét közepétől ónos szitálás, hószállingózás. Fronthatás nem lesz.
Az ilyen időben elsősorban a gyermekekre és az idősebbekre figyeljünk fokozottabban. Öltözzünk nagyon melegen, az átnyirkosodó ruha rossz hőszigetelő, könnyen megfázhatunk. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, vitamindús ételeket, és ilyenkor a kalória utánpótlásról is megfelelően kell gondoskodnunk. Igyunk forró teát, vegyünk forró fürdőt, és lehetőség szerint igyekezzünk elkerülni az olyan zsúfolt helyeket, ahol nagy a fertőződés veszélye. Ha a meghűlés tüneteit tapasztaljuk magunkon, haladéktalanul kúráljuk magunkat, és ne terjesszük a kórt embertársaink körében.
Nagyon nehéz időszak ez a depresszióra hajlamosak számára, a fényhiány súlyosbítja állapotukat. Ez ellen jó megvilágítással és a helyenkénti rövid napos időszakok kihasználásával védekezhetünk.
A közlekedők, a gyalogosok is fokozott balesetveszélynek vannak kitéve. Figyelmünk csökken, reflexeink lassulnak, a látási viszonyok erősen romlanak, és a csúszós, jeges utak miatt a fékezésben is csak módjával bízhatunk. A legbiztosabb ilyenkor az előrelátó, óvatos közlekedés és az egymás iránt érzett felelősség.
[LHP.HU]
2005.02.07. 10:09