HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Martonyit meglepte a szlovákok provokatív lépése

t: 45

Martonyit meglepte a szlovákok provokatív lépése

Elfogadhatatlan és abszurd az a törvény, ami miatt Boldoghy Olivér elvesztette a szlovák állampolgárságát – mondta Martonyi János a Közbeszédben. A külügyminiszter szerint a kialakult helyzet ellentétes a szlovák alkotmánnyal és az európai jogrend alapvető elveivel, értékeivel is. Martonyi a Duna esti műsorában azt is közölte, hogy a további lépések folyamatban vannak, a budapesti szlovák nagykövet délutáni behívása csak az első lépés volt az ügyben - közölte.
A külügyminiszter szerint a magyar kormány minden támogatást megad Boldoghy Olivérnek, de további lépésekről csak akkor lehet szó, ha a szlovák alkotmánybíróság dönt a Fico-féle állampolgársági törvényről. A szlovák alkotmány ugyanis kimondja, hogy akaratán kívül senki nem fosztható meg szlovák állampolgárságától.

A szlovák belügyminisztérium azért vonta meg Boldoghy Olivér révkomáromi vállalkozótól szlovák állampolgárságát, mert nyáron felvette a magyart. Azóta törölték a szlovák állampolgárok jegyzékéből, és ezzel bejelentett lakhely nélküli személlyé vált Szlovákiában.

Martonyi János a műsorban közölte: meglepődött azon, hogy egy ilyen provokatív lépésre szánta el magát a szlovák belügyminisztérium, mert mostanában elég jól alakultak a szlovák-magyar kapcsolatok. A külügyminiszter szerint az állampolgárság megvonása összefügghet a szlovák választási kampánnyal, de reméli, hogy a révkomáromi férfi ügye nem a márciusi, előrehozott szlovák parlamenti választás miatt történt. „Én nagyon bízom abban, hogy ez nem egy tudatos politikai provokáció. Nagyon bízom abban, hogy ez egy eseti elszigetelt lépés, és abban is nagyon bízom, hogy az egyébként jól alakuló magyar szlovák kapcsolatokra nem gyakorol majd befolyást” – mondta.

Martyonyi János arra az újságírói kérdésre, nem tart attól, hogy a határon túli magyaroknak adandó szavazati jog tovább nehezíti a szlovákiai magyar pártok helyzetét, elmondta, hogy a magyar választási törvény választójogot fog adni a külföldön élő magyaroknak, Ausztráliától Kanadáig. A külügyminiszter kiemelte, hogy egyetlen olyan ország van, amely ezt kifogásolja, és ez nem más, mint Szlovákia. Martonyi hangsúlyozta, hogy Magyarország szeretne megállapodni Szlovákiával, de egyelőre jelentős véleménykülönbségek vannak a két fél között.

Az MTI Hírcentrum úgy tudja, hogy a külügyminisztériumba kéretett szlovák nagykövet meghallgatta a magyar aggályokat, de érdemben nem reagált.

Kedden a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára közölte a budapesti szlovák nagykövettel, hogy a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja a szlovák belügyminisztérium azon bejelentését, amely szerint Boldoghy Olivér révkomáromi színművész a magyar állampolgárság felvétele miatt elveszítette szlovák állampolgárságát.

Boldoghy Olivér azt mondja: éppen ezért ő továbbra is kettős állampolgárnak tekinti magát. „Én hiszek a szlovák jogrendben, én hiszek abban, hogy az alkotmány minden ostoba törvény felett van és megvédi szlovák állampolgárokat, így engem is” – nyilatkozta Boldoghy Olivér.

Azt egyelőre nem tudni, milyen állásfoglalást hoz a pozsonyi alkotmánybíróság. „Különféle megoldások vannak, tehát nem tudjuk borítékolni, hogy a Szlovák Alkotmánybíróság, az pro vagy kontra dönt ebben az ügyben” - mondta Lancz Attila, jogász.

Boldoghy Olivér viszont addig sem adja fel a harcot. Azt mondta: legyen bármilyen összetételű a szlovák kormány, a lényeg, hogy megszüntesse Robert Fico állampolgársági törvényét és engedélyezze Szlovákiában a kettős állampolgárságot.

hirado

2011.11.23. 10:35

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek