Egyelőre kérdés, hogy a csütörtöki zuhanás egy korrekció, vagy a pénz áramlási irányának megfordulását jelentő trendforduló volt. A BUX mellett a régió többi indexe is gyengült, a varsói WIG-20 4, az orosz RTS 3,3, a cseh PX-50 3,6 százalékkal zuhant, de 3 százalék fölötti mértékben esett az osztrák ATX és a török ISE index is.
Sarkadi Szabó Kornél, a Raiffeisen Bank elemzője a BUX-esés kapcsán elmondta: a csütörtöki események alapján úgy tűnik, megkezdődött a tőke-átcsoportosítás. Hozzátette: a jelentős indexcsökkenés a múlt heti amerikai események után - energiaárak korrekciója, a kamatemelések folytatása, a cégektől érkező profitfigyelmeztetések - várható volt, az pedig szinte természetes, hogy a zuhanás az utóbbi időben látványos emelkedést produkáló vagy bizonytalanabb makrohátterű piacokon volt a legnagyobb. Az elemző szerint nem elképzelhetetlen, hogy a BUX még néhány ezer ponttal is lejjebb esik a jövőben, mivel a befektetők sokkal érzékenyebbek a korábban figyelmen kívül hagyott kockázatokra is.
A Concorde technikai elemzéséből kiderül, hogy a BUX a nagyon erős támasznak tartott 50 napos mozgóátlag alá esett, így az elmúlt négy és fél hónap emelkedő trendje megtörni látszik. Utoljára április közepén ereszkedett ez alá a kulcsfontosságú technikai támaszszint alá a BUX, amit egy 1500 pontos lejtmenet követett. Albrecht Ottó, a Cahsline brókercég tulajdonos-igazgatója szerint trendfordulóhoz érkezett a tőzsde. Az utóbbi időszakban látszott, hiába ömlik be a pénz, a BUIX nem tud 23 ezer pont fölé menni. Állítom, az utóbbi időben csak az outsiderek tudtak nyerni a tőzsdén - tette hozzá Albrecht.
Cselovszki Róbert, az Erste Bank Befektetési Rt. elnök-vezérigazgatója közölte: nehéz megmondani, hogy eljött a trendforduló, vagy a tegnap BUX-esés egy jelentősebb korrekció ment végbe tegnap, a drasztikus csökkenés vizsgálatakor azonban mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a nemzetközi tőzsdék is hasonlóan szerepeltek. Szalay-Berzeviczy Attila BÉT-elnök ehhez azt tette hozzá, hogy már korábban is jelezte, nem szabad az euró 2010-re kitűzött bevezetését elhalasztani. Az ezzel kapcsolatos polemizálás forintgyengüléshez és heves tőzsdei reakciókat válthat ki, különösen azért, mert a tőke az amerikai kamatemelési várakozások miatt dollárbefektetésekbe áramlik.
Gyengülő pályán a forint is
Az euró csütörtökön a nyitáskor feljegyzett 250,99 forintról késő délutánra 253,25 forintig erősödött, ami négy és fél havi mélypont a magyar deviza jegyzésében. Piaci elemzők a gyengülést elsősorban az amerikai kamatemelési várakozásokkal magyarázták.
Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír szakértője szerint a következő időszakban tovább gyengülhet a magyar deviza árfolyama, 2-4 héten belül 255 forintig is elmehet az euró jegyzése. Az elemző ezért úgy véli, hogy az MNB monetáris tanácsa októberi ülésén nem csökkenti a kamatot. Osztja ezt a véleményt Tóth Illés, a Budapest Economics szakértője, aki szerint egy esetleges kamatvágás csak növelné a forint törékenységét, s a piaci mozgások, illetve az államháztartási rossz helyzete és az euróbevezetés körüli bizonytalanságok is a tartást indokolják. Mindkét elemző úgy véli ugyanakkor, hogy a novemberi ülésen már elképzelhető egy 25 bázispontos vágás.
A magyar állampapírok lecserélését javasolják a CS AM elemzői
Bár az utóbbi években a hazai állampapírok jó befektetési célpontnak számítottak, a jövőben változik a helyzet, e kötvények kockázata ugyanis erősen nő majd - vélik a Credit Suisse Asset Management Hungary elemzői.
Ezért a szakértők a hazai államkötvények lecserélését vagy legalábbis diverzifikálását, többfelé osztását javasolják. Javaslatuk szerint ingatlanokba és úgynevezett abszolút hozamú termékekbe érdemes fektetni a jövőben. A magyar részvénypiacról jobb véleménnyel van a CS AM elemzőgárdája: előrejelzésük szerint 10-15 százalékkal emelkedhetnek az árfolyamok a BÉT-en. Ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a hazai kötvényhozamszint emelkedése nyomán kevésbé lesznek vonzóak a részvények, a növekvő volatilitás pedig a kockázati prémium emelkedésével járhat. A magyar részvénypiac ellen szól az is, hogy nagyon ki van szolgáltatva a külföldieknek, amit a csütörtöki látványos BUX-esés is bizonyít.
hirado
2005.10.14. 09:12