Az államháztartási hiány autópályás korrekciója miatt az Európai Bizottság új ajánlásokat fogalmazhat meg hazánk számára arról, mit is kellene tenni az euró bevezetéséhez szükséges feltételek megteremtéséhez - írja a Népszabadság
A magyar hiány az egyik fő napirendi pontja volt az uniós pénzügyminiszterek keddi, luxemburgi ülésének. Joaquín Almunia pénzügyi biztos közölte: a magyar kormány nem hajtotta végre az uniós döntéshozó testület négy hónapja elfogadott ajánlásait az államháztartási deficit lefaragására, sőt az időközben napvilágra került elszámolási hibák miatt a hiány idei mértéke eléri a GDP 6,1 százalékát. A biztos nem titkolta, hogy a Bizottság jövő csütörtökön minden bizonnyal negatív irányban módosít Magyarország minősítésén, és ajánlásait várhatóan novemberi ülésén fogadja el a pénzügyminiszteri tanács.
Veres János pénzügyminiszter szerint ez nem jelentheti azt, hogy Brüsszel konkrét hiánycsökkentést ír elő hazánk számára, és arra sincs példa, hogy az EU pénzbüntetéssel, a kohéziós alapok megkurtításával büntetne egy országot. Az euró magyarországi bevezetésének elhalasztását azonban ennek nyomán kész tényként kezelik az EU-ban, és ezt erősíti, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök külföldi hírügynökségeknek nyilatkozva ismét kifejtette: a 300 milliárdos megszorítás, amely az euró 2010-es bevezetéséhez szükséges, árthat a gazdaságnak és társadalmi károkat okozhat. Hazánk így most intő példa a többi felzárkózó állam számára.
Szlovákia beelőzött
A szlovák pénzügyminiszter például kedden azt mondta, hogy a választások ellenére sem készülnek lazító jellegű költségvetéssel, hiszen 2006 közepén be kívánnak lépni az euró előszobájába (az ERM II rendszerbe) és ezzel megkezdenék a kétéves várakozási időszakot, amíg folyamatosan tartani kell a bevezetéshez szükséges inflációs és államháztartási kritériumokat. Így Szlovákia már 2009-ben biztosan bevezetheti az eurót. Szomszédunk egyébként a Moodys után tegnap a Fitch Ratingstól is A hitelminősítését kapott, azaz jobb besorolást, mint Magyarország. A hitelminősítő a javítást a hitelalapok lényeges erősödésével, a gazdasági fejlődés dinamikus tempójával és a külföldi tőke növekvő beáramlásával magyarázta.
A Kopint-Datorg szerint tarthatatlan a 2010-es euródátum
A jövő évi költségvetés alapján tarthatatlan a 2010-es euróbevezetés, a kidolgozott büdzsé ugyanis biztosan nem mérsékli az ehhez szükséges mértékben a hiányt - hangzott el a Kopint-Datorg Rt. tegnapi sajtótájékoztatóján.
Palócz Éva, a gazdaságelemző cég tudományos vezérigazgató-helyettese szerint az utóbbi időben veszélyes irányba haladnak a gazdasági folyamatok, az államháztartás hiánya ugyanis évről évre az előzetesen meghatározott szint fölé duzzad. Idén a GDP-arányos államháztartási deficit elérheti a 6,7-6,8 százalékot, mivel a kormány a bevételeket felül-, a kiadásokat viszont alultervezte. Jövőre sem lesz jobb a helyzet, a kormány ugyanis a jövő évi költségvetés szerint egyszerre akarja csökkenteni az adókat, emelni a családi és szociális juttatásokat és gyorsítani a sztrádaépítéseket.
A Kopint-Datorg szerint a magas áht-hiány kizárja, hogy Magyarország belépjen 2008-ban az euró előszobájának tekintett ERM-II. rendszerbe, ehhez ugyanis 2007-ben nagyon drasztikus lépésekre lenne szükség. A Kopint-Datorg prognózisa szerint az idei 3,8 százalék után jövőre 4 százalékkal növekedhet a GDP a 3,7 százalékról 2,1 százalékra csökkenő infláció mellett. A munkanélküliség ugyanakkor növekedni fog, az idén várható 7,2 százalékról 7,5 százalékra emelkedik a ráta - áll az előrejelzésben, amely szerint a nettó reálkeresetek 4 százalékkal bővülnek 2006-ban az idei 5,8 százalék után. A GDP-hez mért folyó hiány 2005-ben 7,5, jövőre pedig 7,3 százalék körül lesz, az áht-deficit pedig 0,2-0,3 százalékponttal, vagyis 6,5 százalékra apadhat.
hirado
2005.10.12. 11:02