A szakértő szerint az utóbbi években Kína világpolitikai helyzete megváltozott, már nem lehet őket kikerülni, és ezt Orbán Viktor és kormánya is felismerte.
Tavaly a kínai-magyar áruforgalom 7,9 milliárd dollárt volt, ebből 2 milliárd a magyar export, a kínai befektetések pedig tízezer munkahelyet teremtettek Magyarországon. A kormány reményei szerint ez a tendencia nőni fog, és Magyarország híd szerepe Kína és az európai unió között is erősödhet. Ezt jelezheti az is, hogy a kínai miniszterelnök Londonon és Berlinen kívül Budapestre látogat el pénteken kezdődő négynapos európai körútján. A látogatás jelentőségét növeli, hogy utoljára 24 éve járt kínai miniszterelnök Budapesten, igaz akkor Kádár János fogadta a kormányfőt.
Magyarország jó helyen van, innen elérhető Nyugat-Európa, az egész kelet-közép-európai régió, de a Balkán is - mondta az MTV Az Este című műsorában Salát Gergely az ELTE Konfuciusz Intézet Modern Kína-kutatás Központjának vezetője. Itt viszonylag gyenge a gazdaság, kisebb az ellenállás a kínai nyomulás ellen, ezért a kínaiak könnyebben megtalálhatják a számításukat - tette hozzá a szakértő.
Ilenczfalvi-Szász Gábor a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. vezérigazgatója úgy véli, Magyarország az Európai Unió keleti kapuja, és ez az áruszállításnál fontos szempont. Ha például az áru vasúton érkezik, bár költségesebb, mint a hajóút, de akár egy héttel is rövidebb az út - mondta az Ilenczfalvi-Szász Gábor.
Az utóbbi években Kína világpolitikai helyzete megváltozott, már nem lehet őket kikerülni és már nem lehet velük kekeckedni, mint 1998 és 2000 között - fogalmazott Salát Gergely Az Estében. Hozzátette: ezt Orbán Viktor és kormánya felismerte, és már a választások előtt Orbán Viktor ellátogatott Kínába. Az, hogy a kínai miniszterelnök ellátogat Magyarországra, azt is jelenti, hogy az ország túltette magát az akkori viszonylag rosszabb kapcsolaton, és váltottak. Számukra a lényeg az, hogy fogadógézség legyen irányukba és a mostani kormány kifejezetten prioritása a kínai kapcsolatok fejlesztése - mondta az ELTE Konfuciusz Intézet Modern Kína-kutatás Központjának vezetője Az Estében.
Ven Csia-pao kínai miniszterelnök péntektől kétnapos hivatalos látogatást tesz Magyarországon; találkozik a főbb közjogi méltóságokkal, itt-tartózkodása alkalmából több kínai-magyar üzleti megállapodás aláírása várható. A kínai kormányfő délután részt vesz egy magyar-kínai kulturális rendezvényen. A kínai miniszterelnököt katonai tiszteletadás mellett szombat reggel fogadják hivatalosan a Kossuth téren. Ven Csia-pao tárgyalásokat folytat Orbán Viktorral, majd a kínai miniszterelnök gazdasági fórumon vesz részt a Magyar Tudományos Akadémián. Az európai körúton tartózkodó kínai kormányfő szombat délután találkozik Schmitt Pál köztársasági elnökkel, Kövér László parlamenti elnökkel, és még aznap elutazik.
hirado
2011.06.24. 10:48