HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Bánáti: mindenkinek joga van a védelemhez

t: 166

Bánáti: mindenkinek joga van a védelemhez

Európában példátlan az alkotmányügyi bizottság azon törvényjavaslata, miszerint kiemelt ügyekben kihallgatásnál az első 24 órában kizárnák a védelmet az eljárásból – jelentette ki a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke.

Arra a felvetésre, hogy a kormánypártok eredetileg 48 órára tiltották volna el a védelmet, Bánáti az mondta: elvi kérdésről van szó, a terheltnek a büntetőeljárás egészében joga van a védelemhez, mindegy, hogy 48 vagy 24 órán keresztül tiltják el. Ebben az időszakban az első kihallgatásnak meg kell történnie, ami kihatással van az eljárás egészére.

Futó Barnabás ügyvéd a műsorban azt állította, hogy a javaslat egyáltalán nem példa nélküli, Belgiumban és Franciaországban is hasonló a szabályozás. Ott a gyanúsítotti kihallgatást megismétlik védő jelenlétében. Hangsúlyozta: ez a korlátozás csak kiemelt jelentőségű ügyekre vonatkozik.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a nyomozás során most sem korlátlan a védelem joga: a Medgyessy-kormány alatt hozták azt a szabályozást, miszerint a tanúkihallgatásnál nem lehet ott a védő.
A kamarai elnök úgy vélte: a tanúk esetében ez belefér ez a korlátozás, a védenc kihallgatása során nem. Bánáti kiemelte: nem érti, a törvényjavaslat miért gyorsítaná az eljárásokat, nem tartja racionálisnak a kezdeményezést. Vitatta azt, hogy Franciaországban hasonló gyakorlatot valósítanának meg, mint mondta, legfeljebb terroristaügyekben, egészen kivételes esetekben van erre példa..

Annak kapcsán, hogy a szóban forgó törvényjavaslat szerint az ügyész elviheti olyan bíróságra az ügyet, ahol gyorsabban folyhat le az eljárás, a kamarai elnök kifejtette: a vádnak és a védelemnek egyenlő jogokkal kell bírnia, ha az egyik fél kivételes jogokat kap, azzal sérül a jogegyenlőség. Szintén sérül a bíróságok pártatlanságának látszata, ha csak az egyik fél választhat bíróságot.

Futó Barnabás ezzel szemben azzal érvelt: a vádlott érdeke is, hogy gyorsabban folyjon le az eljárás. Bánáti minderre azt mondta: a kiemelt ügyekre a bírósági soronkívüliség jelenleg is vonatkozik.

Egyik szakember sem értett ugyanakkor egyet azzal a kezdeményezéssel, miszerint 72-ről 120 napra emelnék a terhelt bírósági határozat nélküli fogva tartásának időtartamát. Bánáti emlékeztetett: Szájer József 1992-ben még súlyos érveket fogalmazott meg a 3 napos őrizet mellett. Futó Barnabás véleménye is az: három nap bőségesen elég ahhoz, hogy a vád indítványozza az előzetest.

hirado

2011.06.20. 10:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek