Több ezer pedagógus marad fizetés nélkül a nyári hónapokra, mert az iskolák úgy spórolnak a bérköltségen, hogy határozott szerződéssel, csak június végéig alkalmazzák őket - erre hívja fel a figyelmet az egyik pedagógus szakszervezet.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) szerint az új közoktatási törvény rendezi majd ezt a problémát, eszerint ugyanis a béreket nem a fenntartó, tehát általában az önkormányzat fizetné majd, hanem az állam.
Lezárták a naplókat, és a legtöbb helyen már a bizonyítványokat is kiosztották a tanárok. Több ezer pedagógusnak június végével viszont a munkaviszonya is megszűnik - azoké, akiket határozott idejű szerződéssel addig vettek fel, például szülési szabadságon lévő kollégáik helyére.
A legtöbbjüket szeptembertől újra alkalmazzák, a két hónapos szünettel azonban tanáronként százezreket spórolnak az iskolák, illetve a fenntartók, legtöbbször az önkormányzatok.
„Ez sajnos egy legális, bár szerintem nem túlságosan etikus spórolási mód, amikor ezeknek a kollégáknak nyáron nem adnak fizetést: a szabadság idejére nem kapják meg a fizetésüket” – hangsúlyozta Mendrey László, a PDSZ elnöke.
Magyarországon a minisztérium nem fenntartója ezeknek az intézményeknek. A közoktatásért felelős helyettes államtitkár azt mondja, a készülő új törvényben rendezni akarják a problémát: a pedagógusok bérét központilag az állam fizetné ki, a határozott idejű szerződéseket pedig visszaszorítanák.
„Kizárólag közalkalmazotti jogviszonyban gondolkodunk a pedagógusokról, ha pedig más fenntartóról van szó, ahol ez a közalkalmazotti jogviszony nem állhat fenn - egyházi fenntartású intézményekben ez előfordulhat - akkor is folyamatos, egész éves állami bért kapnának a pedagógusok” – emelte ki Gloviczki Zoltán, a NEFMI közoktatásért felelős helyettes államtitkára.
Az új közoktatási törvényjavaslat várhatóan ősszel kerül az országgyűlés elé, és a következő, 2012-es tanévtől lépne életbe.
hirado
2011.06.20. 10:35