HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Bohócforradalom - megvonták a bizalmat a kormánytól

t: 107

Bohócforradalom - megvonták a bizalmat a kormánytól

Megvonták a bizalmat

Este tíz órakor a "szavazás" eredményének kihirdetésével véget ért a rendvédelmisek Sándor-palotánál tartott demonstrációja.

Csaknem húszezer szavazólapon vonták vissza jelképesen a Fidesz-KDNP pártszövetségre tavaly áprilisban leadott szavazatukat a rendvédelmi dolgozók csütörtöki, budapesti demonstrációján; a megmozdulás keretében tartott "szavazás" eredményét este 10 óra előtt a budavári Sándor-palota előtt ismertették.

A "bohócforradalomnak" nevezett demonstrációt a korkedvezményes nyugdíj rendszerének átalakítása ellen hirdette meg magánemberként a rendvédelmi szakszervezetek demonstrációs bizottságának két volt vezetője: Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke és Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke. A két szakszervezeti vezető csütörtökön több tucatnyi résztvevőhöz hasonlóan bohócnak öltözött.
Kónya Péter a tüntetés kezdetén hangsúlyozta, hogy békés, pártpolitikától mentes megmozdulásukkal görbe tükröt szeretnének mutatni a kormánynak, s azt kérte: a résztvevők őrizzék meg a tüntetés békés jellegét. Árok Kornél a demonstráción 17 óra után azt mondta: "legalább 20 ezren vagyunk".

A korkedvezményes nyugdíj megmaradásáért tüntettek

A Parlament közelében rendőrök, tűzoltók, börtönőrök tüntettek a korkedvezményes nyugdíj rendszerének átalakítása ellen; a tömeg késő délutánra megtöltötte az Alkotmány utca Kossuth tér és Bihari János utca közötti részét. A "bohócforradalomnak" nevezett megmozdulást a rendvédelmi szakszervezetek demonstrációs bizottságának két volt vezetője, Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke és Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke magánemberként hirdette meg.

Árok Kornél a demonstráción 17 óra után azt mondta: "legalább 20 ezren vagyunk". Kónya Péter a tüntetés kezdetén hangsúlyozta, hogy békés, pártpolitikától mentes, törvényes keretek között zajló megmozdulásukkal görbe tükröt szeretnének mutatni a kormánynak, és azt kérte: a résztvevők őrizzék meg a tüntetés békés jellegét. A két szakszervezeti vezető több tucatnyi résztvevőhöz hasonlóan bohócnak öltözött és maszkíroztatta magát.

A fideszes Lázár János, Balsai István és Talabér Márta által jegyezett alkotmánymódosítási javaslatról - amely csökkenthetővé, illetve szociális ellátássá alakíthatóvá, valamint megszüntethetővé teszi az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt folyósított nyugellátást - múlt hétfőn, név szerinti szavazással döntött az Országgyűlés. A képviselők 263 igen szavazattal, 108 ellenében fogadták el az előterjesztést, amelyet a kormánypárti politikusokon kívül csak a független Pősze Lajos támogatott

A színpadon felolvasták minden országgyűlési képviselő nevét, hozzátéve, hogy az adott képviselő a parlamenti szavazáskor hogyan voksolt. Az igennel szavazók nevének elhangzását pfujolás és sípszó kísérte, míg a nemmel voksoló képviselők nevének felolvasásakor a résztvevők tapsoltak.

A Honvédelmi Minisztérium és a Honvédszakszervezet elítélte a rendvédelmisek tüntetését.

A szakszervezetek autós felvonulással tiltakoztak

Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma autós figyelemfelhívó demonstrációt tartott a főváros mellett 15 megyeszékhelyen, négy megyeközpontban pedig tüntetések voltak.

A szakszervezetek azt követelik a kormánytól, hogy azonnal kezdjen tárgyalásokat az érdekképviseletekkel a munka világát, a nyugdíjakat, és az oktatást érintő valamennyi kérdésben, még a döntések előtt.

Az érdekképviseletk szerint a Munka törvénykönyvének tervezett módosítása hátrányos helyzetbe hozza a munkavállalókat, növeli kiszolgáltatottságukat, és csökkennek a fizetések is. Tiltakoznak az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) megszüntetése, valamint a nyugdíjrendszer "egyeztetés nélküli, drasztikus átalakítása", illetve a korengedményes és korkedvezményes nyugdíj megszüntetése ellen is.

"Pártmentes volt a felvonulás"

Borsik János, az Autonómok elnöke az MTI-nek a tüntetés előtt azt mondta: azért szervezték a megmozdulást, mert az április 9-i szakszervezeti demonstrációnak "nem volt olyan hatása a kormányra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön az országos konföderációkkal és a munkáltatói képviselettel. Hangsúlyozta: az autós demonstráció békés, fegyelmezett, pártmentes felvonulás.

Kuti László, az ÉSZT elnöke elmondta: a felvonulás célja, hogy felhívják a figyelmet az egyeztetés hiányának tarthatatlanságára, és mégis kezdődjenek tárgyalások. "Most még van lehetőség az érdekegyeztető tanács, vagy annak megfelelő testület létrehozására, van lehetőség tárgyalni a munkaügyi jogszabályokról".

Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke az arról beszélt, hogy a vidéki akciók többsége is a budapestivel egy időben kezdődött, este hat óráig tartanak a megmozdulások, az utolsó gyűlés hat órakor kezdődik Miskolcon. Hangsúlyozta: "a szakszervezet népe nem más, mint az ország népe", a szakszervezeti tagok nagy része is mást várt a kormány megalakulásakor.

Varga László, a SZEF elnöke kiemelte: azt várják, hogy a tüntetéssel a döntéshozók és a társadalom figyelmét is rá tudják irányítani arra, hogy elfogadhatatlan a kormány és a parlamenti többség jogalkotása. Egyben kérte a fővárosban közlekedők megértését a forgalomkorlátozások miatt, hangsúlyozva, hogy "ez nemcsak a mi ügyünk, ez egy társadalmi ügy".

hirado

2011.06.17. 11:12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek