HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Tömeges pedagógus elbocsátástól tart az MSZP

t: 143

Tömeges pedagógus elbocsátástól tart az MSZP

A hétvégén cintányérokra, dobokra és táblákra cserélték a tanárok a virágokat. Június első vasárnapján ugyanis a pedagógus napot szokták ünnepelni, most viszont tiltakozni jöttek a fővárosba az ország minden. Azért demonstráltak, hogy a kormány tárgyaljon velük, mielőtt dönt az oktatási rendszer átalakításáról, az intézmények finanszírozásáról, a kötelező óraszámról és a bérekről. Emellett legalább 10%-os béremelést is követelnek, és elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy államosítsák az iskolákat.

Az oktatási államtitkár a héten többször is tárgyalt a szakszervezetekkel és kérte őket, hogy ne tartsák meg a tüntetést. Hoffman Rózsa szerint az új pedagógus életpálya-modell szerint az eddiginél magasabb fizetésre számíthatnak majd, abban pedig megállapodtak, hogy egyeztetnek majd a közoktatási törvényről, de a tárca szerint először a kormánynak kell a koncepciót elfogadnia. A miniszterelnök szóvivője elmondta, ezzel megvárják a szociális konzultáció végét. A szakszervezetek képviselői pedig azt mondták, ha nem érnek el eredményt, szeptemberben sztrájkolni is hajlandóak.

Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségi tagja egy korábbi sajtótájékoztatón ostorozta a kormány tervezett intézkedéseit, bár az intézkedések még meg sem fogalmazódtak, döntés nem született. Kunhalmi Ágnes a Ma reggelben elmondta: a legnagyobb bajnak azt tartja, hogy nem állnak szóba a szakszervezetekkel, mely nagyon méltatlan és úgy hiszi, 20 éve ilyen nem történt.

Hozzátette, hogy bármit lehet mondani az elmúlt 8 év kormányzására, de azt nem, hogy a szocialisták ne álltak volna szóba az érdekképviseletekkel. Elmondása szerint nincs közoktatási koncepció, se önkormányzati koncepció, se finanszírozási koncepció és ennek ellenére beindult egy iskolabezárási hullám.

Kunhalmi Ágnes elmondta: elfogadja azt, hogy csökkenteni kell a pedagógusok létszámát, hiszen csökken a gyerekek száma is és egyetért azzal, hogy meg kell változtatni a közoktatás rendszerét, mint ahogyan azt kormányzásuk alatt a szocialisták is elkezdték, de arra törekedtek, hogy a kistelepüléseken ott maradjon a bölcsőde, óvoda és az általános iskola alsó tagozata és a felső tagozatba, ha lehet, társuljanak be az önkormányzatok. Hozzátette, hogy minden politikust - akár ellenzékben van akár nem - az kell, hogy motiváljon, hogy minden gyereknek a legjobb iskola és a legjobb tudás járjon ebben az országban.

Kunhalmi Ágnes szerint a közoktatás rákfenéje az elaprózott településszerkezet, melyen ha változtatni lehet, akkor sem erőszakkal kellene.

Kunhalmi Ágnes szerint 30 ezer pedagógus elbocsátására lehet számítani a következő években. Matolcsy György szavait idézve azt mondta, hogy 28-ra fel kellene emelni a pedagógusok óraszámát 22-ről. Kunhalmi Ágnes szerint minden két óra körülbelül 8500 pedagógus elbocsátásával jár. Elmondása szerint Pokorni Zoltán is beismerte, hogy lehet, hogy kevesebb pedagógussal többet dolgoztatva, egyfajta magasabb minőséggel jobban jár az ország.

Kunhalmi Ágnes szerint komplex ügyről van szó, Orbán Viktor miniszterelnök úrnak nem prioritás az oktatás, nem törődik a kora gyerekkori fejlesztéssel, a pedagógus bérekkel, nem segíti a pedagógusokat konfliktuskezelésben, hogy a leghátrányosabb térségekben hogyan tudja őket megtámogatni.

Ha jó munkást akar Orbán Viktor ebbe az országba, nem szabad a "szakképzést kiherélni", áldozni kell forrásokat az oktatásra, mert különben nem lesz elég tudás az országban, amire a gazdaság épülni tudna. – mondta Kunhalmi Ágnes.

hirado

2011.06.09. 11:38

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek