Megnyitották a VIII. országos patikanapot Salgótarjánban. Az esemény célja, hogy bemutassák a gyógyszerészek társadalmi szerepvállalását, hivatását, valamint a gyógyszerész és beteg közötti kapcsolat fontosságát. A Nógrád megyei városból indult országos útjára szerdán az a speciális kamion, amelyben naponta kétszázötven ember egészségvédelmi szűrését tudják elvégezni. Az idei országos patikanap középpontjában a szívvel és az erekkel kapcsolatos megbetegedések állnak, kiemelten foglalkoznak a magas koleszterinszinttel és a fogyókúrával.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) alelnöke a patikanap megnyitóján azt mondta: "a kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét" mondattal törvényben rögzítették az orvosok és a gyógyszerészek iránti bizalmat is.
Az szakmai szervezet alelnöke elmondta, egy felmérés szerint a receptre kapható gyógyszerek esetében a válaszadók egyötödének elsődleges információs forrása az orvos, de a recept nélküli termékeknél a kutatásban résztvevők csaknem fele a gyógyszerészt jelölte meg. Az emberek a patikusokra számítanak a leginkább a gyógynövényeknél, a gyógyhatású készítményeknél és az étrend-kiegészítőknél is. A gyógyszerészek tájékoztatásában 82, az orvosokéban 78 százalék feltétel nélkül megbízik. Az arány a természetgyógyászoknál csak 41 százalék, a nyomtatott médiában 12 százalék bízik meg, és még ennél is kevesebben hisznek a tévének és a rádiónak.
Hankó Zoltán közölte: a gyógyszerészeknek jól informáltaknak kell lenniük, hogy megfeleljenek a bizalomnak. Ez a gyógyszerek vonatkozásában teljes mértékben így van, más termékeknél viszont vannak gondok, ezért a kamara törvénymódosítást kezdeményezett, hogy a patikákban minden, ezekkel kapcsolatos információ hivatalosan és teljes körűen az ott dolgozók rendelkezésére álljon. A szakmai kamara alelnöke a bizalom másik feltételének nevezte, hogy a betegek a gyógyszerész érdekeitől mentes tájékoztatást kapjanak.
Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján fideszes polgármestere hangsúlyozta: az észak-magyarországi térségben különösen fontos, hogy az egészség a középpontba kerüljön, mert a régió ilyen szempontból is "mostohagyermeke" lett kicsit Magyarországnak. A nógrádi megyeszékhely önkormányzatának vezetője szerint a térség nagyon komoly munkanélküliséggel, szegénységgel küzd, a szegénység pedig együtt jár azzal, hogy az egészség megőrzésére, a megelőzésre is kevesebbet tudnak költeni az emberek.
hirado
2011.06.09. 11:25