A magyar termelőket is érinti a német hasmenésjárvány miatti kereskedelmi visszaesés a zöldségpiacon. A szerkesztőségünknek nyilatkozó termelők és kiszállítók egy része milliós károkról számolt be.
A gazdák szerint nem csak az uborka, hanem a paradicsom, a paprika, a spárga, de még a sárgadinnye kereskedésre is kihat a nemzetközi botrány. Az egyik termelő egyenesen összeesküvés-elméletet lát az ügy hátterében.
Tiltott növényvédő szerrel túlterhelt afrikai árut is eszünk
„Gyér a kereslet a magyar zöldségek iránt is, a vásárlók nagyon bizonytalanok” – mondta Zentai Ákos, a szentesi Berek-Kert Kft. egyik termelője, aki egyáltalán nem lepődött meg az újabb mezőgazdasági botrányon. Szerinte egy bravúros összeesküvés áldozatai lettek a spanyol és a német termelők, az orosz piac lezárásával pedig minden uniós gazda.
„Ugyanez volt tavaly a paprika piacán is. Németország folyamatosan kereste a tiltott növényvédő szereket a magyar paprikában, de nem talált semmit. Ekkor rovarirtó szerek után kezdtek kutatni egészen addig, amíg nem találtak valamit. Ez azonban csak úgy kerülhetett a növényre, hogy az egyik szüretelő befújta magát szúnyogriasztóval paprikaszedés közben, de ennyi elég is volt a tiltáshoz" – mondta a termelő a hirado.hu-nak, hozzátéve, hogy azt azért nem feltételezi, hogy valakik szándékosan okozták a halálos járványt, de biztos benne, hogy gazdasági érdekek állnak a háttérben. „Így volt ez már ötszáz éve is, miért lenne most másként" – teszi fel a kérdést.
Zentai Ákos szerint szakmán belül nyílt titok, hogy az import zöldségek és gyümölcsök 99 százaléka ellenőrizetlenül jut el a hazai üzletek polcaira. „Tiltott növényvédő szerrel túlterhelt afrikai árut is eszünk, míg a magyar termelők minden szabályt betartanak, már csak a szigorú ellenőrzések miatt is" – mondta.
Oroszország csütörtökön jelentette be, hogy átmenetileg megtiltja az uniós friss primőrok importját. Ezzel kapcsolatban a termelő elmondta: Hollandia zöldség exportjának 30 százalékát adta az orosz felvásárlóerő, a bejelentést követően szinte azonnal megkeresték a magyar üzleteket is a holland nagygazdák. "Még azt is felajánlották, hogy ingyen ideszállítják az általuk megtermelt paradicsomot, elég lesz utólag fizetni" - mondta Zentai Ákos.
Még a magyar spárgát sem viszik Németországban
A Garten Kft. Magyarország vezető zöldség-gyümölcs exportcége. A vállalkozás Németországba történő friss áru exportját felügyelő szakembere megkeresésünkre közölte: ötven százalékos visszaesést tapasztalt a cég az elmúlt egy hétben az uborka, a paprika, de még a spárga piacán is.
„A legnagyobb német szupermarketekbe szállítunk, több milliós kárt kell elkönyvelnünk. Az emberek nem csak hogy nem vásárolnak zöldséget Németországban, de be se mennek a boltokba, így közvetetten romlik még a tejtermékek piaca is, legalábbis erről számolnak be a németországi kapcsolataink” – mondta Lengyel Tamás, hozzátéve, hogy a hazai kereskedelemben egyelőre nem tapasztaltak jelentősebb visszaesést.
A termelők kidobják a nyakukon maradt termést
Ennek ellenkezőjéről számolt be a tárnoki Fruit-Trans Kft. A zöldség és gyümölcs kereskedelemmel foglalkozó cég ügyvezetője szerint minden zöldség- és gyümölcstermék iránt csökkent a bizalom az elmúlt napokban. Szegeden még a sárgadinnyét sem lehet eladni, mert a vásárlók attól félnek, hogy elkapják a megbetegedést az import gyümölcsön keresztül. "A velünk szerződésben álló üzletek arról panaszkodnak, hogy mindenki azt kérdezi tőlük, honnan van a zöldség, de vásárolni nem mernek – mondta Faraga Tamás. Sem a konyhák, sem a szállodák nem vesznek uborkát, még úgy sem, hogy az utóbbi pár napban 80 százalékkal csökkentettük az árakat. Sokan inkább kidobják a leszedett zöldséget vagy odaadják ismerős állattartóknak ingyen” – tette hozzá.
Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint néhány napon belül 2-3 ezer tonna eladhatatlan uborkakészlet halmozódhat fel az országban. Amennyiben nem indul meg az export és a belföldi felvásárlás, főként a nagy áruházláncok esetében, teljesen tönkremehetnek a termelők – tette hozzá az elnök.
A vérhasszerű tünetekkel járó német hasmenésjárványnak Svédországban is van halálos áldozata. A hivatalos jelentések szerint Spanyolországban, Csehországban és Nagy-Britanniában is megjelent a betegség, főként Németországban járt turisták szervezetében mutatták ki a kórt.
A járvány több mint két hete tombol, ám a hatóságok egy tapodtat sem jutottak előre annak kiderítésében, hogy mi terjeszti a fertőzést okozó, különleges EHEC bélbaktériumot.
hirado
2011.06.03. 10:14